Berlinale zažehlo 60 svíček

Berlín - Úvodní ceremoniál se nesl v narozeninovém duchu. Hudební gratulaci k šedesátinám festivalu poslal na dálku například jihoafrický sbor. „Happy Birthday, Berlinale“ mu popřál také německý ministr kultury Bernd Neumann. Jedna ze tří největších filmových přehlídek v Evropě představí do 21. února téměř 400 snímků, z nichž mnohé si v Berlíně odbudou svou světovou nebo mezinárodní premiéru. Zahajovacím filmem bylo čínské milostné drama Tchuan Jüan (Odděleně spolu) režiséra Wang Čchüan-ana.

Jako dar k „šesti křížkům“ věnoval berlínský primátor Klaus Wowereit řediteli přehlídky Dieteru Kosslickovi bílého porcelánového medvěda - symbol německé metropole i berlínského festivalu, který nejlepší filmy a jejich tvůrce odměňuje cenou Zlatého medvěda a soškami stříbrných medvědů. Letos je mezinárodní porota pod vedením režiséra Wernera Herzoga rozdá v sobotu 20. února večer.

O dramaturgii letošního ročníku informovala přímo z Berlína Eva Zaoralová, umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary: "Na letošním Berlinale je v soutěži dost spíše nezávislých režisérů, a přestože ve snímcích hrají skutečné herecké hvězdy, neřekla bych, že se jedná o festival, který se orientuje jen na hvězdy. Berlinale má velmi dlouhou a velmi výraznou filmovou tradici. Což podtrhuje i to, že má několik uměleckých sekcí, jako např. Fórum mladého filmu, která je zaměřená na filmové objevy.

Video Berlinále 2010 bylo zahájeno
video

Berlinále 2010 bylo zahájeno

Berlinále 2010 bylo zahájeno

studio6-12.2.10

Eva Zaoralová informuje z Berlína

Eva Zaoralová dále upozornila na fakt, že od doby, kdy padla Berlínská zeď, berlínský filmový festival jako by ztratil přímý zájem o filmy z bývalého východního bloku. „Letos je tady v soutěži rumunský film jako jediný zastupitel Východu,“ informovala Zaoralová, která ještě dodala, že zahajovací čínský snímek rozhodně Zlatého medvěda nazíská, neboť se jedná o vyloženě prvoplánově natočený film, bez potřebného přesahu.

Film Odděleně spolu vypráví příběh bývalého vojáka, který před ovládnutím Číny komunisty uprchl na Tchaj-wan. Po letech se vrací do vlasti za svou bývalou láskou. Muž jí není ani po letech lhostejný, má ale velkou rodinu s poddůstojníkem čínské lidové armády. Vnitřní konflikt jedné rodiny je tu tak konfrontován se stále nepřekonaným konfliktem rozdělené země.

„To, že je naše země rozdělená, je tragédie ve velkém. Náš film se zaměřuje na něco zdánlivě malého. Ukazuje, jak se tato tragédie odráží ve všedním životě normálních lidí,“ pokusil se vystihnout podstatu svého nejnovějšího snímku režisér Wang Čchüan-an, který si z Berlína odvezl před třemi roky Zlatého medvěda za film Tchujin sňatek.

Letos mu bude konkurovat dalších 19 snímků zařazených do hlavní soutěže, mezi nimi například netrpělivě očekávaná novinka režiséra Romana Polanského The Ghost Writer, která bude mít v pátek večer na Berlinale světovou premiéru. Tvůrce filmu se jí ale nezúčastní, protože je momentálně zadržován kvůli více než 30 let starému sexuálnímu deliktu v domácím vězení ve Švýcarsku.

Z mezinárodních hvězd se po červeném koberci u Postupimského náměstí, zkrápěném sněhovými vločkami, kromě jiných včera večer prošli i režisér slavného filmu Nebe nad Berlínem, německý rodák Wim Wenders, a oscarová americká herečka Renée Zellwegerová, která je členkou hlavní jury. Po roce se na Berlinale vrátila její britská kolegyně Tilda Swintonová, jež porotě předsedala loni.

Berlinale - zahajovací ceremoniál
Berlinale - zahajovací ceremoniál
Více fotek
  • Berlinale - zahajovací ceremoniál autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1424/142304.jpg
  • Berlinale - fotografové a hvězda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1424/142306.jpg