Berlinale 2010 – den první

Berlín - Po včerejším slavnostním zahájení se na filmovém festivalu v Berlíně naplno rozběhly soutěžní projekce. Nejvíce se čeká na nový film Romana Polanského. Večer se představí i film Kawasakiho růže. Hřebejkův snímek je zaražen do druhé nejsledovanější sekce festivalu nazvané Panorama. Berlínské publikum by mohlo zaujmout především téma filmu, kterým je složitý způsob, jak se vyrovnat s minulými vinami a ponížením v komunistickém policejním státě.

Politické téma má i nejočekávanější film - Ghost Writer Romana Polanského. Ewan McGregor v něm hraje nájemného spisovatele, který píše idylickou biografii premiéra v podání Pierce Brosnana. O filmu, v němž se premiér nápadně podobá Tony Blairovi, se hovořilo i během pompézního zahájení festivalu. Nejvíce v souvislosti s tím, že Polanski na premiéru nepřijede, protože kvůli policejnímu vyšetřování zůstává v domácím vězení ve Švýcarsku.

V soutěži se dnes také představí snímek Kvílení Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana zobrazující spor beatnického básníka Alana Ginsberga s americkou cenzurou. Známý příběh z 50. let zabodoval na letošním festivalu Sundance, v Berlíně se odehraje jeho evropská premiéra.

Video Reportáž Petra Fischera
video

Reportáž Petra Fischera

Další favorit berlínské soutěže, film Martina Scorseseho Prokletý ostrov s Leonardem di Capriem v hlavní roli, vstoupí do boje o Zlatého medvěda až po víkendu.

Přečtěte si více o filmech:

Kawasakiho růže

Kvílení 

Ghost Writer
Ghost Writer
Více fotek
  • Ghost Writer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1425/142421.jpg
  • Allen Ginsberg jako král Majálesu v Praze 1965 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1425/142419.jpg