Do Pardubic se sjíždějí komedie z celé republiky

Pardubice - Inscenace pražského Švandova divadla Kdo je tady ředitel dnes zahájí desátý ročník přehlídky divadelních komedií Grand festival smíchu. V následujícím týdnu budou mít diváci možnost zhlédnout vedle sedmi soutěžních dalších 12 inscenací, které měly premiéru v roce 2009. Budou mezi nimi i experimentální a studentská díla. Festivalové ceny, o kterých rozhodnou svým hlasováním i diváci, se budou rozdávat na Galavečeru smíchu 22. února. ČT nabídne divákům záznam z večera.

„Uvádíme novinky, diváci se mohou seznámit s tím, jak vypadá současná komediální dramaturgie,“ vyzdvihuje dramaturgyně festivalu Jana Uherová. O titul Komedie roku se utká i pardubické Východočeské divadlo s představením Čistírna. Organizátoři vybírali ze zhruba 50 nabídek, v rámci nesoutěžního programu nabídnou i netradiční projekty - taneční a studentská představení, představení menších jevištních forem.

Každé soutěžní představení má svého kmotra, letos přislíbili účast Luba Skořepová, která nechyběla ještě na žádném ročníku festivalu, Naďa Konvalinková, Ladislav Frej, Jan Skopeček a Petr Štěpánek.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Soutěžní inscenace

Švandovo divadlo na Smíchově: Kdo je tady ředitel

Východočeské divadlo Pardubice: Čistírna

Středočeské divadlo Kladno: Jaromír Jágr, Kladeňák

Klicperovo divadlo Hradec Králové: Ještěři

Slovácké divadlo Uherské Hradiště: Tenor na roztrhání

Jihočeské divadlo České Budějovice: Bůh masakru

Městská divadla pražská, Divadlo ABC: Pan Kaplan má třídu rád

Soutěžní komedie hodnotí festivalová porota, která bude v letošním ročníku zasedat ve složení: divadelní recenzentka Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, proděkan DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Jan Brichcín. Porota udělí Cenu odborné kritiky a dále ocení nejlepší ženský a mužský herecký výkon. Cenu studentů udělí studentská porota složená ze studentů divadelní vědy na FF UK Praha, FF Masarykovy univerzity Brno a FF Univerzity Pardubice. Diváci ověřeným systémem hlasovacích lístků rozhodnou o ocenění Komedie diváků. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku - získá ji titul nejlépe hodnocený oběma porotami i diváky.

Komedie, které se zúčastní dalšího ročníku festivalu, dramaturgyně hledá už nyní. Snaží se ale, aby se stejné představení, byť od jiného divadla, v Pardubicích neopakovala. Loni u diváků zvítězilo představení Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách pražského Divadla v Dlouhé.

Jaromír Jágr, Kladeňák
Jaromír Jágr, Kladeňák