Hudební Británii vládne Lady Gaga

Londýn - Brit Awards jsou „oslavou všeho, co je naprosto nádherné a jedinečné v britské hudbě,“ prohlásil ve videozdravici na letošním ceremoniálu britských hudebních cen princ Harry. Letošní ročník ovládla americká  zpěvačka Lady Gaga. Zvítězila ve třech kategoriích - zahraniční objev roku, zahraniční zpěvačka a album za desku The Fame. V soutěži zpěváků a skupin už bylo udílení cen rozptýlenější.

Cenu za nejlepšího zahraničního zpěváka získal americký rapper Jay-Z. Jeho hiphopová hvězda v Británii rostla a získala si tisíce nových fanoušků zejména po úspěchu na festivalu v Glastonbury v roce 2008, i když to je tradičně spíše rocková slavnost.

„Dokázali jsme, že s hip hopem lze prorazit kdekoli na světě,“ prohlásil Jay-Z, který uspěl oproti dalším nominovaným, jako byli Bruce Springsteen, Eminem, Kanaďan Michael Bublé a americký bluesman Seasick Steve.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Cenu za domácí objev roku si odnesla chlapecká kapela JLS, finalista soutěže X Factor před dvěma lety. JLS tak předčila další nominované skupiny Doves, Friendly Fires, Kasabian a Muse. Skupina Kasbian ale uspěla jako nejlepší britská skupina, zatímco Oasis získala mimo kategorie cenu za nejlepší britské album v posledních 30 letech, za nějž bylo označeno (What's The Story) Morning Glory?.

Robbie Williams dostal při předávání Brit Awards cenu za celoživotní dílo a rozvoj hudby. „Cítím se v pohodě, i když zpočátku jsem o ceně trošku pochyboval, protože mi je teprve šestatřicet. Je to něco jako narozeninový den, příležitost k ohlédnutí a zamyšlení,“ prohlásil.

Lady Gaga na předávání Brit Awards za rok 2009
Zdroj: ČTK/AP