Kawasakiho růže v Berlíně uspěla - získala dvě ceny nezávislých porot

Berlín - Český film Kawasakiho růže získal na letošním filmovém festivalu Berlinale dvě ceny nezávislých porot. Za nejlepší snímek nesoutěžní sekce Panorama ho vyhlásila ekumenická porota a Mezinárodní konfederace uměleckého a esejistického filmu (CICAE). Hřebejkův film tak uspěl i přesto, že pojednává o specificky středoevropském tématu, jako je odhalování spolupráce s komunistickou tajnou policií a udávání známých kvůli kariéře nebo rodině. Český zástupce si naposledy ocenění z berlínského filmového festivalu přivezl před třemi roky, kdy si cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) připsal snímek Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.

Ekumenická porota oceňuje mimo jiné snímky, které divákům přibližují duchovní, lidské a sociální hodnoty. Spolu s filmem Jana Hřebejka, který líčí příběh rodiny uznávaného lékaře, konfrontované s odhalením jeho spolupráce s komunistickou tajnou policií, ocenila také turecký snímek Bal (Med), který je zařazen do hlavní soutěže, a v sekci Forum film Nicolase Wadimoffa Aisheen (Stále na živu v Gaze). Cena je dotována částkou 2500 eur (64 000 korun). Cenu CICAE získal spolu s Kawasakiho růží také film Winter's Bone Debry Granikové, který se promítal v sekci Forum.

Hřebejkova novinka byla jediným českým zástupcem v oficiálním programu 60. ročníku Berlinale, který vyvrcholí dnes večer předáním hlavních cen soutěžním filmům. Kawasakiho růže minulý pátek zahájila festivalovou podsekci Panorama Special. Už při své berlínské premiéře byla velmi kladně přijata festivalovým publikem a zaznamenala i několik pochvalných recenzí mezinárodních filmových kritiků. 

Režisér filmu Jan Hřebejk pro Radiožurnál

0„Máme obrovskou radost, protože jsme otevírali oficiální sekci ,Panorama.' Tato sekce je ale nesoutěžní. V rámci té sekce můžete získat dvě ceny nezávislých porot a tyto ceny jsme získali. Takže já jsem v euforii. Už jen proto, že ten film sekci zahajoval, tedy běžel na začátku, a o cenách se rozhoduje až na konci. Dojem, který film na obě nezávislé poroty udělal, jim vydržel celé Berlinale. Pro mě je to ohromné.“

Navzdory tomu se divácky nejoblíbenějším filmem sekce Panorama nestala. Cenu publika dnes získal dokument Waste Land (Zničená země) režisérky Lucy Walkerové o lidech žijících na okraji společnosti. Jeho tvůrci se mohou radovat i z ceny Amnesty International, kterou obdrželi společně s hraným filmem Son of Babylon (Syn Babylonu).