V Eurovizní soutěži bude ČR reprezentovat klarinetista

Brno/Vídeň - Sedmnáctiletý klarinetista Lukáš Dittrich z Konzervatoře Brno se stal vítězem národního kola Eurovizní soutěže mladých hudebníků 2010, které uspořádalo brněnské studio České televize společně s Filharmonií Brno. Vítěz bude zastupovat Českou republiku v semifinále, případně i ve finále Eurovizní soutěže přenášené živě z Vídně 14. května 2010. 

Porota u Lukáše Dittricha ocenila především „vyrovnaný výkon po stránce technické, tónové i interpretační se znaky výrazné osobnosti se smyslem pro styl a s potenciálem budoucí kariéry“.

Národního kola se minulý týden zúčastnilo celkem šestnáct mladých hudebníků z konzervatoří, akademií a hudebních škol z Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic a Českých Budějovic.

Soutěž pořádaná EBU (European Broadcasting Union) je pořádána jako bienále již od roku 1982. Mladým talentovaným interpretům klasické hudby nabízí možný prostor pro start jejich mezinárodní kariéry. Předchozími vítězi byli například Markus Pawlik, Julian Rachlin, Natalie Clein, Julia Fischer nebo Lidia Baich, kteří se dnes pohybují pravidelně na světových pódiích.

Letošní ročník Eurovizní soutěže mladých hudebníků se koná v květnu na pozvání rakouské televize ORF již potřetí ve Vídni, a to ve spolupráci s renomovaným festivalem Wiener Festwochen, který zahajuje finálovým kolem soutěže. Evropské veřejnoprávní televize sdružené v EBU vysílají do vídeňského semifinále a finále svého kandidáta, vzešlého z národního kola.