Ubu na Zábradlí: připoutejte se a zapomeňte…

Praha - S podtitulem „Aerodynamická ubunalita“ uvedlo pražské Divadlo Na zábradlí autorský projekt Jiřího Havelky nazvaný Ubu se baví. Je variací na cyklus černých grotesek Alfreda Jarryho o Otci Ubu a jeho roztodivných příhodách. Hlavní myšlenkou je zábava jako útěk před strachem a úzkostí.

Režisér Jiří Havelka, známý zejména z divadelního seskupení Vosto5, posadil herce do letadla a nechal je improvizovat. „Nebylo nic, jen jarryovské téma a letadlo,“ přibližuje proces ročního vzniku inscenace herec Pavel Liška. Na palubě se dále objeví například Natália Drabiščáková, Ladislav Hampl, Pavel Liška, Kristina Maděričová a Josef Polášek.

Nikdo z cestujících transatlantického letu nemá tušení, jaká je cílová destinace ani kdy má letadlo přistát. Důležité je zapomenout na strach a užít si, jak se dá. „Zábava přichází jako náhražka omezení způsobených strachem; aby člověk na ta omezení moc nemyslel, aby si nekladl otázky, musí být baven,“ říká Jiří Havelka.

Video Reportáž Martiny Čurdové
video

Reportáž Martiny Čurdové

Král Ubu vznikl v roce 1885 jako studentská recese na gymnáziu v Rennes, utahující si z učitele fyziky Hébérta (vyslovovaného ébé neboli ubu). V Divadle Na zábradlí měla tato hra premiéru v roce 1964 v úpravě režiséra Jana Grossmana a Miloše Macourka a stala se inscenací kultovní.

Po vpádu sovětských vojsk komunistický režim grotesku o vzestupu primitivního a podlého tupce na vrchol moci zakázal. Měsíc před invazí ale vznikl televizní záznam - uchoval se díky technikům, kteří si před příkazem na jeho zničení tajně pořídili kopii. V premiéře se vysílal v roce 1990.

Ubu se baví
Ubu se baví
Více fotek
  • Ubu se baví autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1453/145227.jpg
  • Král Ubu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1453/145224.jpg