Josef Váchal ve víru temnot

Praha – Alespoň na chvíli se můžete přenést od mystických krajin, vírů temnot, vnitřní krásy a pomíjivosti okamžiku, jak ho viděl Josef Váchal (1884-1969), láká pražská Galerie Moderna do svých prostor na nejnovější výstavu. Věnována je významnému českému grafikovi, malíři a spisovateli, představuje více než sedmdesát jeho děl, včetně prací z toho nejobsáhlejšího – Šumavy romantické a umírající.

Zdroj: Památník národního písemnictví

„Váchal je u nás zapsán především jako dřevorytec, ale byl autorem i poměrně rozsáhlého malířského díla. Měl to v genech, jeho strýc byl Mikoláš Aleš,“ upozornil majitel Galerie Moderna Martin Zeman.

Autor nejkrásnější knihy

Video Rozhovor s Martinem Zemanem
video

Rozhovor s Martinem Zemanem

Kromě výtvarníka byl Váchal ale mimo jiné také literátem. Vytvářel vlastní knihy, které sám sázel, vázal a v nákladu několika kusů i tiskl. Tak vznikl Krvavý román nebo už zmíněná kniha Šumava umírající a romantická, které se díky Váchalovým ilustracím zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky minulého století.

Šumava se objevila dokonce i mezi Nejkrásnějšími českými knihami za rok 2008. Spolek českých bibliofilů udělil reprintu této knihy Cenu Vojtěcha Preissiga. Za znovuvydáním Váchalovy knihy stojí nakladatelství Paseka, které bylo původně založeno především s cílem popularizovat Váchalovo dílo.

Póly dobra a zla

Snílek a vizionář Váchal byl ve své tvorbě vynalézavý, ale také ironický a satirický. V expresivně stylizovaných a groteskních výjevech zobrazoval věčný boj při hledání pólů dobra a zla.

Toto téma se odráží i v sedmdesátce děl na výstavě v Galerii Moderna. Návštěvníci si mohou prohlédnout například grafické listy z cyklu Přírodopis strašidel, Ostrov blaženců, Rodina vodníkova, Pokušení sv. Antonína, Madona, Reinkarnace nebo Mystikové a vizionáři či Dřevorytec a digitalis. Nechybí ani darovací listy a ex libris.

Výstava s názvem Ve víru temnot je otevřena do 28. března.

Josef Váchal / Mystikové a vizionáři
Zdroj: Galerie Moderna