To nejlepší z Jana Solpery v Galerii VŠUP

Praha – Až do 20. března si mohou zájemci prohlédnout výstavu s názvem Space Cowboy – Jan Solpera – Typografie, v Galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (nám. Jana Palacha 80 / otevřeno pondělí–sobota, 10–18 hodin). Expozice obsahuje nejvýznamnější grafické práce z typografické, plakátové, knižní a známkové tvorby Jana Solpery. Výtvarník se na VŠUP neodmyslitelně zapsal, neboť na této škole působil od roku 1973 do roku 2003 jako pedagog, od roku 1992 jako profesor vedl ateliér písma a typografie.

„Jedná se o výstavu k sedmdesátým narozeninám jednoho z nejvýznamnějších pedagogů naší školy,“ uvádí Karel Haloun, jeden z iniciátorů výstavy a současný vedoucí Ateliéru tvorby písma a typografie.

Jan Solpera se narodil 26. 12. 1939 v Jindřichově Hradci. Studoval na pražské výtvarné škole (1954–1958) a pak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1959–1965). Těžiště jeho výtvarné činnosti je v práci s písmem, které je pro něj nejen prostředkem k vytváření verbálního sdělení, ale i tím nejúčinnějším výtvarně-emotivním prvkem. Jeho aktivita zahrnuje grafický design, knižní grafiku, plakáty, grafiku v architektuře i známkovou tvorbu.

Je autorem řady podnikových značek a logotypů, například pro Českou národní banku, Akademii věd a Subterru. Navrhuje typografická písma a písmem se rovněž zabývá jako teoretik. Je členem profesních organizací Type Directors Club v New Yorku, Double Crown Club v Cambridge a TypoDesignClub v Praze. Za svou výtvarnou činnost získal přes čtyřicet ocenění doma i v zahraničí. Od roku 1966 se zúčastnil asi sto šedesáti výstav a domácích i zahraničních přehlídek grafického designu a plakátu. Podílel se na všech dvaceti devíti výstavách Typo& a osmkrát vystavoval samostatně.

Aktuální výstava Space Cowboy umožňuje pražskému publiku po dlouhé době shlédnout ve velkém rozsahu to nejlepší ze Solperovy tvorby. Je zastoupen v řadě našich i zahraničních sbírek, veřejných i soukromých. Žije a pracuje v Praze a Třeboni.

Jan Solpera:

„Písmenka mě nepřestávají fascinovat, protože nejsou jen prostředkem ke stabilizování a předání lidské myšlenky, ale svou výtvarnou formou dovedou tuto myšlenku konkretizovat a umocnit….“

Během výstavy je možné v galerii zakoupit plakáty, dále knihy a katalogy, které vydalo Nakladatelství VŠUP.

Jan Solpera / portrét
Jan Solpera / portrét