Tatra Kopřivnice propustí do konce roku 530 zaměstnanců

Kopřivnice (Novojičínsko) - Výrobce nákladních automobilů Tatra Kopřivnice propustí kvůli nedostatku zakázek do konce roku 530 lidí, další propouštění čeká i dceřiné firmy. Pracovníci, kteří se rozhodnou ukončit pracovní poměr dohodou, získají pět platů odstupného. Ostatní čeká výpověď a odstupné ve výši platu za tři měsíce. Úsporná opatření postihnou i zaměstnance, kteří v podniku zůstanou - firma od listopadu zkrátí pracovní týden na čtyři dny. Na konci roku chce mít skupina Tatra asi 2200 pracovních míst, v mateřské společnosti bude pracovat 800 lidí.

„Tatra prožívá velmi nelehké období, to znamená, že musí zeštíhlet. Do konce roku odejde zhruba 530 zaměstnanců. Budeme odstavovat některé části výroby a pracovat dávkovým způsobem. Vyrobíme to, co potřebujeme a pak zastavíme příslušnou linku,“ informoval výkonný ředitel Vladimír Bail. „Je to reakce na přetrvávající propady prodejů na trhu nákladních automobilů,“ dodal mediální zástupce firmy Vladimír Bystrov.

Odbory chtějí vyjednat návrat v příštím roce

Video Reportáž Jany Dronské
video

Reportáž Jany Dronské

V tomto roce jde o druhé velké propouštění, první vlna ukončování pracovních poměrů postihla Tatru na jaře. Za rok ji opustilo už 1700 lidí. Nadcházející propouštění bude napříč společností, včetně pracovníků v administrativě. Firma vypovídání pracovních smluv projednala s odbory i úřadem práce v Novém Jičíně. „V této vlně se jedná o zkušené pracovníky, kteří mají dlouholetou praxi, a o takové je zájem i dnes,“ zdůraznil ředitel novojičínského úřadu práce Zdislav Zima.

„Snažíme se připravit z hospodářským vedením takovou dohodu, aby se začátkem druhého kvartálu roku 2010 vrátili zpět na svá původní místa,“ řekl o propouštěných pracujících předseda odborů Jaroslav Nováčik.

Kopřivnická automobilka Tatra se kvůli globální finanční krizi propadla loni do ztráty zhruba 572 milionů korun. V roce 2007 přitom zaznamenala rekordní čistý zisk 859 milionů korun. Tatra, která loni utržila 5,9 miliardy korun, očekává letos propad tržeb asi o 40 procent.

Tatra Kopřivnice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24