Plyšový pes a dětské telefony ohrozí vaše děti, varuje ČOI

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila na trhu hračky ve tvaru telefonů, které by mohly poškodit dětem sluch. Inspekce prodej těchto hraček zakázala, stejně dopadnul i plyšového pes. Z toho se podle odborníků mohou snadno oddělit malé části, kterými by se děti mohly udusit. Obě hračky pocházejí z Číny.

Telefony pro děti podle mluvčího ČOI Tomáše Vozába nesplňují požadavky na bezpečnost. „Emisní hladina akustického tlaku ve sluchátkách je natolik silná, že by mohla být příčinou poškození sluchu dítěte,“ uvedl Vozáb. Doplnil, že podle normy nesmí hladina akustického tlaku překročit 80 decibelů, u telefonu však bylo naměřeno 97,4 decibelu.

Ze stejného důvodu už minulý týden inspekce zakázala prodej dětských mobilních telefonů ve tvaru zajíce, kačera, kočky, tygra, námořníka a postaviček Teletubbies. I v tomto případě hrozí kvůli vysoké impulzní hladině hluku poškození sluchu.

Hrozba plyšového psa

ČOI dnes zároveň zakázala také prodej hnědého plyšového psa vyrobeného v Číně, u kterého hrozí spolknutí či vdechnutí malých částí. „Na spodní straně těla hračky jsou zřetelně viditelně ručně sešité švy, které lze snadno jednou rukou rozpárat bez vyvinutí síly. Po rozpárání vznikne v hračce otvor, ze kterého je možno vytáhnou vycpávkový materiál a sáček ze síťoviny, který obsahuje drobné kuličky bílé barvy, které z tohoto sáčku vypadávají. Tyto kuličky může dítě vdechnout či spolknout a hrozí tak poškození zdraví,“ uvádí ČOI.