Penta ovládne osm diagnostických laboratoří. ÚOHS souhlasil

Brno - Investiční skupina Penta může ovládnout osm diagnostických laboratoří spadajících pod pražskou společnost AeskuLab Holding. O souhlas s fúzí požádala Penta Investments Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který spojení ve zjednodušeném řízení schválil bez podmínek. Pro Pentu je to další akvizice na trhu. Již v červenci získala 90procentní podíl v polské firmě DD Lab, která vlastní síť deseti zdravotnických laboratoří ve Varšavě, Lodži či Krakově.

Mluvčí Penty Martin Danko nechce důvody akvizice na českém trhu do uzavření obchodu komentovat. Obecně ale podle něj skupina Penta intenzivně podniká v oblasti medicínských laboratoří od roku 2006, a to prostřednictvím společnosti Alpha Medical Ventures. Snaží se tak stát dominantním středoevropským hráče na trhu.

 Penta, mocnost českých laboratoří

Pražská společnost Aeskulab Holding má stoprocentní podíl v dalších pražských firmách AeskuLab, HEBILAB a BIOLAB Praha a ve firmách TOPLAB v Poděbradech, Mikrobiologická laboratoř ve Velkém Meziříčí, Laboratoře lékařské mikrobiologie v Třinci, CEDELAB v Brně a LABOREX v Ostravě. Diagnostické laboratoře provádějí laboratorní vyšetření v oborech biochemie, hematologie, imunologie, klinické bakteriologie, cytologie, virologie, parazitologie, včetně vyšetření tuberkulózy.

Na český trh vstoupil AeskuLab Holding podle svých stránek v roce 2006, tehdy pod původním názvem Svět Zdraví, a.s., postupným nákupem nestátních zdravotnických zařízení. Ve výše uvedených firmách získal stoprocentní podíl loni a předloni. Jediným majitelem AeskuLab Holdingu byla dosud kyperská společnost MCH Medical Care Holding II Limited.

Do království Penty patří i Česká lékárna

V Česku také Penta vlastní lékárenský řetězec Česká lékárna, který podniká pod značkou Dr. Max a buduje síť soukromých lékařských praxí pod logem Mediclinic. Jeho řízení nedávno převzal šéf Jáchymovských lázní, které skupině také náleží, Eduard Bláha. Mezi hlavní postavy a majitele Penty patří Marek Dospiva a Jaroslav Haščák.

Penta byla založena v roce 1994. Věnuje se například akvizicím velkých a středně velkých firem či restrukturalizačním projektům v celé řadě evropských zemí. Nejvíce investičních projektů zatím Penta realizovala v Česku, na Slovensku a v Polsku.