Nová pracovní skupina má ujasnit povolání finančních poradců

Praha - Pracovní skupina ustavená při ministerstvu financí má vytvořit nová, jednotná pravidla, která vyhraní a definují povolání finančních poradců. Dnešní situace ve finančním poradenství je totiž značně nepřehledná. Zatímco třeba investiční nebo pojistní zprostředkovatelé musí být registrováni a získat licenci České národní banky, finančním poradcům stačí živnostenský list. Výstupy celého týmu by se měly v každodenní praxi projevit do dvou let.

„Domníváme se, že situace musí být pro občany, kteří si nakupují finanční produkty, ať už je to v bance, nebo od nějakého externího prodejce – zprostředkovatele, nesmírně nepřehledná,“ řekl náměstek České bankovní asociace Jan Janoušek.

Odborníci prozatímně doporučují, aby se klienti zajímali o to, kdo jim své služby nabízí. Poradce placený přímo bankou totiž může, ale také nemusí navrhnout nejvýhodnější řešení. „Otázkou zůstává, jak jsou nastaveny motivační programy takovýchto zaměstnanců - v bankách má zaměstnanec mnohdy seznam produktů a jejich množství, které má prodat,“ upozornil šéfredaktor Investujeme.cz Petr Zámečník.

Video Ekonomika 24 o roli finančních poradců
video

Ekonomika 24 o roli finančních poradců