Maloobchodní tržby v Česku klesaly již 11 měsíc v řadě

Praha - Celkové maloobchodní tržby v srpnu meziročně klesly o 3,5 procenta. Tržby v maloobchodě se tak snížily již pojedenácté za sebou. Meziroční pokles ale mírně zpomalil, o měsíc dříve se tržby snížily o 4,9 procenta. Největší podíl na meziročním poklesu měl opět prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Ze sortimentů, které mají vliv na celkový výsledek, se výrazně snížil prodej výrobků pro domácnost a potravin ve specializovaných prodejnách. Naopak rostly tržby podnikům s prodejem přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby, dále pak tržby za farmaceutické, zdravotnické a drogistické zboží. Více utržily také nespecializované prodejny s převahou potravin, kam patří i obchodní řetězce.

Miroslav Frayer, analytik KB:

„V následujících měsících pravděpodobně neuvidíme nějaké výraznější zlepšování maloobchodních tržeb, pokud se podíváme na trh práce, tak tam pravděpodobně zaznamenáme další nárůst míry nezaměstnanosti.“

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera byly srpnové maloobchodní tržby pro trhy zklamáním. „Data potvrzují, že spotřebitelská poptávka zůstává stále velmi slabá. Spotřebitelé jsou díky ekonomické recesi ve svých výdajích mnohem opatrnější a spíše spoří, aby si vytvořili určitou finanční rezervu,“ konstatoval.

Vývoj maloobchodních tržeb
Vývoj maloobchodních tržeb