Růst průmyslu v eurozóně a v EU zrychlil

Brusel - Růst průmyslu v eurozóně v srpnu zrychlil na 0,9 procenta z červencových 0,2 procenta, v celé Evropské unii pak výroba zrychlila z červencových 0,3 procenta na 0,6 procenta v srpnu. Podle ekonomů by vývoj průmyslu mohl pomalu odrážet zlepšující se situaci v hospodářství. V srpnu průmyslová výroba meziměsíčně rostla již druhý měsíc po sobě. Situace se navíc lepší i v mnoha členských státech. Přesto je ale meziroční propad průmyslu stále výrazný.

Zatímco ještě před několika měsíci klesala výroba prakticky ve všech členských státech, nyní se meziměsíčně propadla v deseti státech a v jedenácti vzrostla. Nejrychlejší růst přitom zaznamenala Itálie (o sedm procent), Portugalsko (5,2 procenta) a Slovinsko (4,9 procenta). Nejvíce se naopak v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem propadl průmysl v Irsku (o 16,7 procenta), v Litvě (o 4,2 procenta) a Lucembursku (o tři procenta).

Česko patří k zemím, kde je v současnosti meziměsíční růst průmyslové výroby jeden z nejvyšších v Evropské unii. V srpnu zde totiž podle Eurostatu průmysl rostl o čtyři procenta, přičemž v červenci se propadal o 2,3 procenta. Meziroční propad průmyslu je nicméně stále výrazný a v eurozóně v srpnu činil 15,4 procenta a v Evropské unii 13,5 procenta.