Chávez nařídil převzít hotel Hilton

Caracas – Venezuelský prezident Hugo Chávez nařídil své vládě převzít hotel provozovaný společností Hilton na ostrově Margarita. Chávez nařídil „nucenou akvizici“ hotelu a přístavu Margarita Hilton & Suites. Otevřel tak cestu k jeho znárodnění. Zatím není jisté, kolik Venezuela za hotel zaplatí a ani kdy. V uplynulých letech Chávez znárodnil velkou část firem v odvětví, které považuje za klíčové pro národní hospodářství.

Chávez minulý měsíc hostil v hotelu summit, kterého se zúčastnil i libyjský představitel Muammar Kaddáfí. Navrhl tehdy, že by se hotel mohl stát sídlem nového bloku zemí Afriky a Jižní Ameriky. Ostrov Margarita je jednou z hlavních turistických destinací Venezuely.

V uplynulých letech Chávez znárodnil velkou část firem v odvětvích, které považuje za klíčové pro národní hospodářství. Patří mezi ně telekomunikace, výroba elektřiny, stavebnictví či těžba ropy. Stát posílil také svoji kontrolu nad hotely, i když většina z nich je stále v soukromém vlastnictví.

Hilton provozoval také hotel v Caracasu. Budova hotelu patřila státu a ten v roce 2007 neprodloužil Hiltonu koncesi na provoz hotelu a převzal ho pod svoji kontrolu. Hotel se od té doby jmenuje Alba Caracas.