Vláda možná stáhne návrh pátečního zákazu kamionů

Praha - Vláda by mohla stáhnout návrh zákona, který zavádí celoroční páteční zákaz jízd kamionů na silnicích. Návrh na konci září poslali poslanci do druhého čtení. Dohodli se na tom dnes zástupci sdružení dopravců Česmad Bohemia s premiérem Janem Fischerem a ministrem dopravy Gustavem Slámečkou. Místo zákazu jízd v pátek odpoledne, který v současnosti platí jen o prázdninách, chce vláda zavést zvýšené sazby mýtného.

Podle tajemníka sdružení Martina Špryňara jsou ve hře dvě varianty. Jedna předpokládá, že by stát zvýšené sazby v pátek dopravcům kompenzoval, druhá je bez kompenzací. „My se samozřejmě přikláníme k návrhu, který bude mít na dopravce neutrální finanční dopad,“ uvedl Špryňar. „Stoprocentní zákaz je pro dopravce nepřijatelný,“ zdůrazňuje prezident Česmad Bohemia Vladimír Starosta.

Dopravci s premiérem jednali zhruba hodinu a vycházeli relativně spokojeni. Návrh bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, podle kterého by kamiony nesměly na silnece v pátek od 3 do 6ti odpoledne zřejmě padá. „Jsem nadále přesvědčen, že to omezení jízd kamionů v pátek na pouhé tři hodiny by velmi prospělo bezpečnosti na silnicích i životnímu prostředí, a nechápu, proč politici neustále ustupují těmto lobistickým akcím,“ řekl Martin Bursík ze Strany zelených.

Video Rozhovor k pátečnímu zákazu kamionů
video

Rozhovor k pátečnímu zákazu kamionů

Silniční dopravci mají nyní týden na to, aby se k vládním variantám vyjádřili. Páteční zákaz jízd měl zvýšit bezpečnost na tuzemských silnicích. Dopravci argumentují tím, že o prázdninách opatření žádné zlepšení situace nepřineslo, navíc znamená větší zátěž v pracovní dny mimo dobu zákazu a situaci také komplikuje nedostatek parkovacích míst.