Rozpočtový balíček zřejmě zvýší inflaci

Praha - Rozpočtový balíček zřejmě zvýší inflaci nad tři procenta. Schválený úsporný rozpočtový balíček na příští rok zřejmě zvýší domácí inflaci o 1,3 procentního bodu, a inflace by tak mohla koncem roku 2010 přesáhnout tři procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněné internetové prezentace viceguvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera.

Srpnová prognóza centrální banky počítá ve třetím čtvrtletí 2010 s celkovou inflací na 1,3 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí 2010 na 1,9 procenta. Úsporný balíček, který snižuje deficit státního rozpočtu na 163 miliard korun, schválil parlament na počátku října.

„I přes krátkodobá opatření představuje fiskální politika největší střednědobé riziko makroekonomického vývoje,“ uvedl v prezentaci Singer. Singer společně s guvernérem ČNB Zdeňkem Tůmou hlasoval na posledním měnovém zasedání koncem září pro snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Zbylých pět členů bankovní rady hlasovalo pro sazby beze změny a základní úroková sazba tak zůstala na 1,25 procenta.