Ceny bytů už klesat nebudou

Praha - Ceny bytů již příští rok v průměru klesat nebudou. Můžou stagnovat, v závislosti na lokalitě však i mírně růst. Na konferenci internetového časopisu Stavební fórum se na tom dnes shodli realitní odborníci. Výjimku mohou ale tvořit panelové byty, kde se dá očekávat další snižování cen. V srpnu banky také přidělily méně hypoték, přesto podle odborníků zájem o bydlení nezmizel. Poptávka je prý jen odložená, roli hraje také sociální nejistota.

Prodat standardní tří a víc pokojový byt je stále těžší. Svého majitele si špatně hledají i novostavby v okrajových lokalitách velkých měst. Developerské firmy se proto orientují na malé byty a nízkoenergetické domy. Malometrážní a úsporné byty začínají hrát na trhu nemovitostí prim. „Do konce roku očekáváme ještě tak jedno až tří procentní pokles dodává analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný, s tím, že příští rok by se pak cena některých bytových projektů měla začít zvedat.

„Průměrné ceny bydlení jsou v současnosti v meziročním srovnání nižší přibližně o deset až 15 procent,“ uvedl Novotný. S tím souhlasil i většinový majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. „Minimálně v Praze ale trh nového bydlení dosáhl dna a ceny dále klesat nebudou,“ poznamenal Kunovský. Výjimkou ale podle něj můžou být například panelové byty, u nichž očekává další snižování cen ještě přibližně o 20 procent.

Video Ekonomika ČT24: Vývoj cen nemovitostí
video

Ekonomika ČT24: Vývoj cen nemovitostí

Zájem nezmizel, poptávka je prý jen odložená  

Pokles poptávky po bydlení podle analytika King Sturge ilustruje počet přidělených hypoték. Banky podle posledních dostupných údajů přidělily v srpnu 3352 hypotečních úvěrů, což je meziročně o pětinu méně. Zájem o bydlení ale podle odborníků nezmizel. Poptávka je prý jen odložená, roli hraje také sociální nejistota způsobená hospodářskou recesí, kdy se nikdo do velkých investic nehrne. Na budoucí oživení prodejů sází i Central Group. „Jsme opatrní, ale optimističtí,“ dodává Kunovský.

Ve druhém čtvrtletí byla v Česku podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu zahájena výstavba 9736 bytů, což bylo meziročně o 21,2 procenta méně. Nabídkové ceny bytů se podle statistiků za stejné období snížily ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím v průměru o 5,5 procenta.