„Prolamování limitů je věc, která není na pořadu dne, není to potřeba a tato vláda by o tom rozhodovat neměla. Při současném objemu těžby máme k dispozici využitelné uhlí na dvacet až třiadvacet let,“ řekl Miko v Interview ČT24. „My dnes toto uhlí nepotřebujeme a jeho cena bude do budoucna jenom růst, proto si myslím, že není na místě limity prolamovat dnes. Jak bude celá situace nahlížená v době, kdy se budou zásoby krátit, si říct netroufám,“ dodal ministr.
„Pro mě je klíčová otázka úspor. Velké množství energie se dá ušetřit. Pokud bychom udělali desetiprocentní úsporu ve využití těženého uhlí, prodlouží to období do jeho vyčerpání na dvacet osm let,“ navrhl Miko.

Interview ČT24
Miko: Tošovský předložil vějíř všech možností - diskutujme
Diskusi o možném rozšíření těžby hnědého uhlí otevřela státní energetická koncepce, kterou tento týden představil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Koncepce vedle prolomení limitů navrhuje do roku 2050 zvýšit podíl jaderné energie včetně dostavby dalších bloků elektráren Temelín a Dukovany, uvažuje také o další těžbě uranu a posílení plynných paliv a obnovitelných zdrojů, zejména biomasy.
„Beru to jako úvod k rozsáhlé diskusi. Pan ministr Tošovský přišel s vějířem všech možností, které má k dispozici, a počítá s tím, že v diskusi se ujasní, co je a co není průchozí,“ informoval Miko. Upozornil také na to, že například v problematice úspor energie a produkce oxidu uhličitého počítá nová koncepce s nižšími čísly omezení emisí, než je dnešní závazek České republiky v evropském klimatickém balíčku.
Miko opakovaně zdůraznil, že v diskusi o těžbě je především nutné brát ohledy na občany žijící v oblastech, kterých by se rozšiřování těžby týkalo. „Dnes společenský konsensus o prolomení těžebních limitů neexistuje. Musíme si také uvědomit, jaký by to mělo dopad. Po dvaceti letech se zapomíná, v jaké situaci rozhodnutí o zavedení limitů přišlo,“ podotknul ministr.