Zemřel šéf společnosti Lazard Bruce Wasserstein

New York - Generální ředitel americké finanční a poradenské společnosti Lazard Bruce Wasserstein (61) zemřel. Wasserstein patřil mezi legendární obchodníky z Wall Street a od 70. let minulého století mezi přední poradce při fúzích a akvizicích.  Zpráva o jeho zdravotním stavu na začátku týdne způsobila silný pokles akcií firmy. Jeho smrt nechává nezodpovězenou otázku ohledně budoucího směřování Lazardu a hlavně kolem nového vedení firmy.

Wasserstein byl teprve v neděli hospitalizován s nepravidelným srdečním rytmem a zpráva o jeho zdravotních potížích na začátku týdne způsobila silný pokles akcií firmy. „Byl to skvělý taktik a byl velmi chytrý. Vlastně lidem naháněl strach,“ řekl jeden z bývalých manažerů Lazardu, který znal Wassersteina 40 let. „Vždy je velmi těžké nahradit někoho, kdo má na chod firmy tak velký vliv,“ dodal.

Lazard je poskytování poradenství především investiční bankou, která získala věhlas právě za Wassersteinova vedení. Manažer stál u řady velkých kontraktů a za svou kariéru dohodl přes tisíc transakcí v celkovém objemu přes 250 miliard dolarů (více než 4,35 bilionu korun). Pod jeho dohledem se například spojily firmy Time a Warner Brothers, nebo Morgan Stanley a Dean Witter. Ještě nedávno radil americké skupině Kraft Food, která se snažila převzít konkurenční společnost Cadbury.