Piloti ČSA s výhradou odkývali utahování opasků

Praha - Valná hromada odborové organizace pilotů Českých aerolinií CZALPA dnes odsouhlasila od listopadu snížení mezd pilotů, jejichž průměrná výše dosahuje 210 tisíc korun, až o 40 procent. Souhlas má však řadu podmínek, skutečné snížení tak může být nižší. Piloti mimo jiné žádají odchod současného managementu prezidenta Radomíra Lašáka a zachování firmy v rukou státu. Oznámil to dnes šéf CZALPA Filip Gaspar. Firma následně oznámila, že kvůli úsporám chystá snížení počtu členů představenstva i dozorčí rady.

„Bavíme se o záchranném plánu, který dělá vlastník. A když bude vlastník jiný, tak my se musíme samozřejmě bavit s jiným vlastníkem. Snížení mezd je alternativou k privatizaci,“ uvedl Gaspar. Příslušný dodatek ke kolektivní smlouvě chtějí piloti podepsat také s novým vedením firmy. Další podmínky a podrobnosti k návrhu prý piloti zveřejní na páteční tiskové konferenci.

Dohoda se může zašmodrchat

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Prezentovaný návrh nicméně může mít hned několik háčků. Piloti údajně už do zmíněných 40 procent počítají zhruba sedmiprocentní snížení platů z jara letošního roku. Navíc další podmínky, za kterých jsou piloti ochotni s redukcí platů souhlasit, zatím nejsou veřejné. Bezpodmínečné snížení mezd prý bude činit jen 15 procent, dalších 18 procent piloti za něco vymění, například za zaměstnanecké akcie. To však Gaspar nepotvrdil.

Snížení platů ve firmě je jedním ze základních pilířů záchranného plánu nového předsedy dozorčí rady Václava Nováka. Ten požaduje po pilotech redukci o 45 procent. Sám Novák se přitom nyní dostal s výškou své odměny do médií.

Nejasné Novákovo odměnování

Zatímco předseda v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes tvrdil, že v radě zatím pracuje zadarmo, podle serveru Euro.cz má Novák smlouvu, která mu garantuje odměnu 95 tisíc korun měsíčně plus další benefity, jako jsou letenky, notebook a mobilní telefon. Navíc prý pobírá ještě 25 tisíc korun měsíčně jako náhradu za to, že nepožaduje přidělení služebního vozu.

Mluvčí ČSA Hana Hejsková sdělila, že představenstvo aerolinek v návaznosti na restrukturalizační plán schválilo snížení počtu členů z devíti na pět. Kterých nynějších členů představenstva se zeštíhlování týká, však neupřesnila. Představenstvo také navrhlo snížení počtu členů dozorčí rady ČSA z dosavadních 12 na devět. Tento návrh předloží na valné hromadě
podniku společně s restrukturalizačním plánem 18. listopadu, snížení by
mohlo platit od počátku prosince.