Platy bankéřů krizi nepociťují

New York - Největší banky a obchodníci s cennými papíry ve Spojených státech si letos vyplatí rekordních 140 miliard dolarů. Alespoň to vyplývá z analýzy listu Wall Street Journal. Američtí finančníci by si tak vydělali dokonce více než v roce 2007, tedy v době, kdy byly trhy na vrcholu. Peníze se rozdělí do kapes finančníků na Wall Street i přes to, že vyplácení obřích odměn vyvolává mezi lidmi přinejmenším rozpaky. Mělo totiž nemalý podíl na vzniku krize.

Wall Street se už cítí silnější. Někdo je na tom líp, někdo hůř. Dohromady ale mají hlavní finanční instituce na mzdách a bonusech vyplatit o pětinu víc než loni. „Hodně pomohlo bonusům to, že se vzpamatovaly finanční trhy, hodně jim pomohl vývoj především u dluhopisů,“ vysvětluje analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Letošní výdělky 23 sledovaných firem odhadl Wall Street Journal na částku přesahující 400 miliard dolarů. Podle ekonomů za nimi stojí i vysoké marže a naopak nízké úrokové sazby. I konkurence na trhu je menší. Od počátku roku už totiž zkrachovaly desítky amerických finančních ústavů. A konec to ještě asi zdaleka není. „Banky jsou typickým zpožděným indikátorem. Takže i když se ekonomika zotaví, bankroty bank budou zřejmě dále pokračovat,“ podotýká Sheila Bairová, předsedkyně Federální společnosti pro pojištění vkladů.

Video Americkým bankám třetí kvartál vyšel
video

Americkým bankám třetí kvartál vyšel

Americkým bankám třetí kvartál vyšel

Platy bankéřů krizi nepociťují

Banky si jsou krize vědomi, dobré pracovníky ale potřebují

„Někteří činitelé bank, například šéf bývalé největší investiční banky Goldman Sachs Blainkfein, si to uvědomují, přesto se banky chystají tyto bonusy vyplatit vlastně proto, aby si udržely ty nejlepší zaměstnance,“ nabízí další možné vysvětlení výplaty štědrých bonusů Mokráš.

Mluvčí Goldman Sachs Lucas Van Praag:

„Nejsnazší způsob, jak zničit firmu, by bylo neplatit naše lidi.“

Jak srazit bankéřům odměny je nicméně v posledních měsících horké téma. V tomto týdnu kývly velké investiční banky působící v Londýně návrhům skupiny G20 a britského úřadu pro finanční služby. Platy a odměny bankéřů budou od příštího roku pod dozorem interních nezávislých výborů a budou svázány s kapitálem bank.

Třetí kvartál bankám vyšel

Americké banky jdou pomalu, ale přece jen nahoru. Alespoň podle zveřejněných hospodářských výsledků za třetí kvartál. Už včera prolomila odhady analytiků banka JP Morgan a dnes navázaly další. Goldman Sachs a Citigroup. Goldman Sachs se dokonce podařilo oproti minulému roku zvýšit zisk o 277 procent na 3,19 miliardy dolarů a tržby překonaly odhady o více jak miliardu.

„Největší obchodník s cennými papíry ve spojených státech Goldman Sach vydělal převážně na obchodování s dluhopisy. Otvírá se tím prostor pro nové akvizice, kde jednotlivé banky vystupují jako administrátoři a zvyšuje se taky počet nových emisí,“ tvrdí Jan Cepák, makléř Komerční banky.

Lloyd Blankfein, šéf Goldman Sachs:

„I přes to, že se svět potýká s mnoha ekonomickými problémy, můžeme pozorovat hodně zlepšujících se faktorů v mnoha sektorech. Někde je vidět i růst. U Goldman Sachs by měla dobrá situace vydržet minimálně do jara.“


Oproti tomu Citigroup vykázala za poslední čtvrtletí ztrátu, ve všech ohledech ale předčila očekávání analytiků. „Pomohla nám především zlepšující se spotřebitelská situace. Pokud to takhle půjde dál, Citigroup se vydá směrem udržitelného a stálého zisku,“ domnívá se Vikram Pandit, ředitel Citigroup. Zlepšující se nálada ve Spojených státech by měla být pozitivním impulsem i pro Evropu.