Den, kdy koruna radikálně změkla

Praha – Právě v těchto dnech si Česká republika připomíná významné ekonomické výročí. Před 19 lety v polovině října snížila tehdejší československá vláda radikálně kurz koruny vůči západním měnám. Devalvace byla jedním z prvních kroků ostré fáze ekonomické reformy. Pro české a slovenské turisty to sice znamenalo, že v následujících letech si toho v zahraničí mnoho koupit nemohli, ekonomice, ale devalvace pomohla. Umožnila exportérům konkurovat západnímu zboží nízkou cenou, což bylo důležitým předpokladem růstu československého hospodářství.

Během roku 1990 vláda třikrát snížila kurz koruny. Nejsilněji v říjnu. Kurz vůči dolaru propadl ze 14 na 28 korun. Koruna sice oslabila, z ulic se ale zároveň podařilo vyhnat veksláky. Přestal totiž existovat rozdíl mezi oficiálním a skutečným kurzem, který byl dědictvím socialismu. „To bylo nutné rozhodnutí, protože ty umělé kurzy za socialismu byly fantaskní a neodrážely realitu,“ vysvětlil ekonom Robert Holman, který v letech 1991 až 1992 zastával post poradce ministra financí.

„My jsme ten kurz stanovili na takovéto slabé úrovni, aby se vytvořil měnový polštář hlavně pro české exportéry, protože se vědělo, že se budou těžko prosazovat na nových západních trzích,“ doplnil ekonom Pavel Kohout. Československo tak udělalo něco podobného jako Čína, slabá ekonomika začala pronikat na západní trhy díky levnému zboží.

Video Rozhovor s Luďkem Niedermayerem
video

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem

Reportáž Davida Borka

Turisty devalvace nepotěšila

Běžné Čechy hladovějící po výletech na do té doby zapovězený západ ale devalvace nepotěšila. Prodražilo nejen zahraniční zboží, ale také zájezdy na západ. „My jsme prodávali třeba Londýn za 9 000 korun autobusem na 4 dny,“ popsal Michal Šeba, který na počátku 90. let vlastnil cestovní kancelář.

I tady si ale vynalézaví Češi dokázali najít cestičku. Cestovky organizovaly například zájezdy na osm dní, v rámci kterých turisté ale jen jednou přespali v hotelu. Ostatní noci trávili v autobuse.

V letech následujících po drastické devalvaci si koruna více méně držela svůj kurz. V druhé polovině 90. let ale začala postupně sílit. Během 20 let nejen že skoro o polovinu posílila k dolaru, ale platy vzrostly čtyřikrát.

Kurz koruny k dolaru
Kurz koruny k dolaru
Více fotek
  • Kurz koruny k dolaru autor: ČT24, zdroj: Reuters http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117826.jpg
  • Kupní síla koruny autor: ČT24, zdroj: Reuters, ČSÚ http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117827.jpg