Piloti ČSA zveřejní, jak si představují své utahování opasků

Praha - Podrobnosti své nabídky na snížení mezd, které má pomoci firmě v potížích, představí dnes piloti Českých aerolinií. Valná hromada odborové organizace pilotů CZALPA ve čtvrtek odsouhlasila pokles platů od listopadu až o 40 procent s řadou podmínek. Podle informací z podniku má být snížení mezd bez podmínek jen 15procentní.

Piloti mimo jiné žádají odchod současného managementu prezidenta Radomíra Lašáka a zachování firmy v rukou státu. Snížení mezd je podle šéfa CZALPA Filipa Gaspara alternativou k privatizaci. Příslušný dodatek ke kolektivní smlouvě chtějí piloti podepsat už s novým vedením aerolinek bez Lašáka.

Podle informací z firmy piloti do zmíněných 40 procent chtějí započítat zhruba sedmiprocentní snížení platů z jara letošního roku. Bezpodmínečný pokles mezd tak prý bude činit jen 15 procent, dalších 18 procent piloti za něco vymění, například za zaměstnanecké akcie. Průměrný plat pilota ČSA je zhruba 210 tisíc korun.

Video Piloti ČSA zveřejní podrobnosti snížení svých platů
video

Piloti ČSA zveřejní podrobnosti snížení svých platů

ČSA nyní bojují o přežití

ČSA v pololetí vykázaly ztrátu 1,8 miliardy korun, dozorčí rada přitom očekává na konci roku rekordní ztrátu tři miliardy. Firma tak nutně potřebuje hotovost na provoz. Dozorčí rada podniku má nyní k dispozici dvě verze záchranného plánu. Lašákova verze se už uskutečňuje a počítá mimo jiné s propuštěním zhruba pětiny ze 4600 zaměstnanců nebo prodejem bezcelních obchodů a pěti letadel. Restrukturalizační plán šéfa dozorčí rady Václava Nováka je radikálnější, předpokládá pokles počtu zaměstnanců o třetinu a snížení platů pilotů o 45 procent.