Zlatavý mok od Plzeňského Prazdroje bude od listopadu dražší

Plzeň – Pivovarnická skupina Plzeňský Prazdroj zvedne od listopadu ceny u pětiny prodávaného piva. Půllitr sudového Pilsner Urquell zdraží o korunu na 20,90 koruny, podraží obě jedenáctky i nealkoholický Birell. O podobném kroku totiž uvažují i ostatní pivovary, například Heineken nebo Budějovický Budvar. Zvýšení cen se naopak nedotkne sudové ani láhvové desítky Gambrinus, která je nejprodávanějším českým pivem.

Zvýšení cen se dotkne zhruba pětiny prodávaného piva, které loni skupina s pivovary Plzeň, Nošovice a Velké Popovice uplatnila na českém trhu 7,9 milionu hl. Pivovar zvyšuje ceny téměř pravidelně každý rok v listopadu. Podle Marečka to bude letos nejmenší zdražení.

Mluvčí Prazdroje Jiří Mareček:

„U jedné pětiny se ceny měnit budou v průměru o jedno procento. Čili dorovnáváme meziroční inflaci, která je také rovna jednomu procentu.“

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma


Kromě prémiového Pilsneru Urquell zdraží také jedenáctky Kozel a Excelent, který se prodává přesně rok. „Excelent jsme rok prodávali za zaváděcí ceny a nově už bude jeho cena odpovídat výrobním nákladům a pozici tohoto piva na trhu,“ uvedl Mareček. Cena lahvového Excelentu vzroste o korunu na 11,90 za půllitr.

Zdražovat pivo budou i ostatní pivovary. Důvodem je především nedávné zvýšení spotřební daně. „My v tuto chvíli velmi silně uvažujeme o zvýšení cen našeho piva. Předpokládáme, že na jednom půllitru by mohlo dojít ke zdražení kolem padesáti haléřů,“ uvedl mluvčí značky Budějovický Budvar Petr Samec. „Nemohu vyloučit, že scénář úpravy cen je jedna z variant, kterou zvažujeme,“ dodala zástupkyně Heinekenu Kateřina Eliášová.

Loni v listopadu zdražil Prazdroj pouze čepovaná piva. Desítku Gambrinus o 70 haléřů na půllitru, Pilsner Urquell  o korunu. V průměru činilo zvýšení cen čtyři procenta. Pivovary si ztěžují na klesající spotřebu piva v České republice. Zvyšováním ceny chtějí tyto výpadky alespoň částečně nahradit.