Protesty zemědělců: Champs-Elysées zavalil dým z hořící slámy

Paříž – Na nejznámější pařížské třídě Champs-Elysées dnes hořela sláma a pneumatiky. Hustý dým z nich zablokoval i dopravu. Zemědělci se tímto způsobem snaží upozornit na nízké výkupní ceny mléka a dalších zemědělských komodit a přimět francouzskou vládu, aby jim pomohla. Zatím se ale zdá, že pomoc přijde spíše z Bruselu ve formě zvláštní pomoci pro mlékaře, na kterou chce Evropská unie vyčlenit 300 milionů eur.

Místo pro konání demonstrace nevybrali zemědělci náhodně. Pneumatiky a balíky slámy zapálili přímo před restaurací, ve které francouzský prezident Nicolas Sarkozy s bohatými přáteli slavil v roce 2007 své volební vítězství.

Díky dobré sklizni klesají ceny obilí, ovoce a zeleniny. Již dlouhodobým problémem jsou potom nízké výkupní ceny mléka. Kvůli tomu se razantně snižují příjmy farmářů. Podle francouzského ministra zemědělství Bruna Le Maira utržili zemědělci letos o 10 až 20 procent méně než před rokem.

Sarkozy slibuje pomoc, farmáři jsou skeptičtí

Odborová organizace francouzských zemědělců FNSEA žádá vládu, aby jim poskytla daňové úlevy a přímou pomoc v celkové hodnotě 1,4 miliardy eur (35 miliard korun). Sarkozy již zemědělcům přislíbil, že pomoc přijde ještě do konce měsíce, neuvedl ale mnoho detailů. „Už nás nezajímají slova, chceme konkrétní akci,“ prohlásil v reakci na Sarkozyko slova v rozhovoru pro radio RTL šéf FNSEA Jean-Michel Lemetayer.

Dodatečné peníze pro zemědělce chystá Brusel

Poskytnutí dodatečné podpory v úhrnné výši 300 milionů eur již chystá Evropská unie. Pomoc má být určena výhradně mlékařům. Iniciativa vzešla z Evropského parlamentu a diplomatické zdroje tvrdí, že má širokou podporu rovněž u ministrů zemědělství. Poskytnutí pomoci prý schválilo 21 z 27 členských zemí unie včetně dvou nejsilnějších států Francie a Německa. 300 milionů na pomoc mlékařům chce Evropská unie uvolnit z rozpočtu na příští rok.