Až 450 zaměstnanců plánují propustit České dráhy

Praha - 450 zaměstnanců chtějí do poloviny prosince propustit České dráhy. Pro dnešní vydání Mladé fronty Dnes to potvrdil náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek. Firma plánuje také prodej majetku a vyřazení starých vagonů, což by mělo firmě celkem přinést úsporu ve výši skoro 700 milionů korun. Podle Blažka se společnost obejde bez nejméně vytížených pracovníků, když propustí také část lidí z ředitelství. Někteří pracovníci odejdou také do důchodu.

Státní firma počítá také s redukcí svého majetku, když chce prodat hlavně nepotřebná kolejová vozidla. Omezit chce také marketingové aktivity, když dráhy jen v minulém roce platily např. také sportovní a kulturní akce v celkové hodnotě 450 milionů korun.

ČD letos uzavřely klíčovou rámcovou dohodu s Asociací krajů a ministerstvy financí a dopravy na financování železniční dopravy na deset let dopředu, což by firmě pomohlo obnovit vozový park. „Umožní to radikální obnovu vozového parku, což jednoroční smlouvy neumožňovaly,“ uvedl před měsícem generální ředitel ČD Petr Žaluda. Podle něj firma bude díky tomu moci lépe ručit za bankovní úvěry, když za ně pak koupí nové vozy, což by se mohlo podařit do deseti let při investicích mezi pěti a osmi miliardami ročně.