Americký boháč Rajaratnam je zatčen kvůli obchodům s akciemi

New York - Jeden z nejbohatších Američanů Raj Rajaratnam je obžalovaný z nezákonných obchodů s akciemi na burze, které mu vydělaly přes 25 milionů dolarů. Úřady současně s ním v pátek zatkly pět dalších manažerů z korporací a hedgeových fondů. Rajaratnam je portfoliový manažer hedgeového fondu Galleon Group, který má ve správě aktiva až za sedm miliard dolarů. Je obžalován ze zneužití důvěrných obchodních informací při transakcích s akciemi několika veřejně obchodovatelných společností včetně internetového gigantu Google.

Galleon Group ve své zprávě pouze uvedla, že je manažerovým zatčením překvapena. „Před zveřejněním jsme o vyšetřování nic nevěděli a s patřičnými úřady hodláme plně spolupracovat,“ uvádí zpráva. Galleon nadále obchoduje s dostatečnou likviditou. Podle Federální volební komise (FEC) Rajaratnam posílá štědré příspěvky demokratickým kandidátům. Do kampaně prezidenta Baracka Obamy přispěl 87 tisíc dolarů. V posledních pěti letech podporoval v různých kampaních i Hillary Clintonovou či senátory Charlese Schumera a Roberta Menendeze.

Prokuratura žádala, aby Rajaratnam nedostal propuštění na kauci. Soudce policejního soudu Douglas F. Eaton ji ale určil na 100 milionů dolarů zajištěnou 20 miliony. Taktéž nařídil, aby se Rajaratnam nevzdaloval na více než 110 mil (177 kilometrů) od New York City.

Státní zástupce Preet Bharara řekl, že jde o největší prošetřovaný případ, kdy hedgeový fond zneužil důvěrných informací při transakcích. Šéf newyorského úřadu FBI Joseph Demarest uvedl, že šla dvacítka milionů nelegálních zisků z kapes řadových akciových investorů. Podle Komise pro cenné papíry (SEC) vytvořily podezřelé obchody nezákonný zisk přes 25 milionů. SEC vyšetřuje případ odděleně.

Informace o Rajovi Rajaratnamovi:

Rajaratnam (52) má podle magazínu Forbes čisté jmění 1,3 miliardy dolarů. V žebříčku největších miliardářů světa tak letos zaujal 559. místo. Má občanství Spojených států i Srí Lanky. Podle informací agentury AP byl Rajaratnam již vyšetřován z finanční podpory srílanských separatistů.