O budoucnosti ČSA se pravděpodobně rozhodne dnes

Praha - Zásadní rozhodnutí má dnes padnout o budoucnosti Českých aerolinií. O záchranném plánu by měla rozhodnout dozorčí rada společnosti. Ve hře jsou restrukturalizační opatření, sloučení aerolinek s jinou společností nebo i výměna jejich vedení. Důležitou roli bude hrát i stát, protože o případném prodeji společnosti má vláda rozhodnout do konce měsíce.

Zájem koupit ČSA má jediná společnost, a to za tvrdých podmínek a za miliardu korun. Podle informací Lidových novin je ale ve hře i jiná možnost. Spojení s prosperujícím Letištěm Praha. Jinak to však vidí deník E15. Podle něj skončí ve funkci prezident aerolinií Radomír Lašák a za něj nastoupí současný šéf Letiště Praha Miroslav Dvořák. A tato varianta je podle E15 schůdná i pro členy vlády. Lašák se ale po týdnech ostrých sporů prý dokáže domluvit s odboráři. „Vývoj posledních událostí nás velmi sblížil. Všem nám záleží na budoucnosti firmy, která tu byla 85 let,“ řekl v Otázkách Václava Moravce ředitel ČSA Radomír Lašák.

Podle Gaspara jsou důležité především výnosy

Video Osud ČSA bude po dnešku možná jasnější
video

Osud ČSA bude po dnešku možná jasnější

Piloti dokonce kývli na snížení platů o třetinu. Státu to ale nestačí. „Mohu za ministerstvo financí s lítostí konstatovat, že ústupky pilotů nejsou dostatečné a neskýtají dobrý prostor pro restrukturalizační plán,“ komentoval stávající situaci mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle šéfa CZALPA Filipa Gaspara to není jen o mzdách, protože i kdyby piloti pracovali zadarmo, firma by stejně byla ve ztrátě. Podle Gaspara jsou důležité především výnosy.  

Ty by podle prezidenta ČSA mohly po přijetí záchranného plánu vedení společnosti přesáhnout příští rok 20 miliard korun a firma by tak mohla vykázat zisk. S tím ale nesouhlasí šéf dozorčí rady Václav Novák. Ten předpovídá další propad na úroveň 19 miliard. Po neshodách s odbory se ale spekuluje i o rezignaci Nováka.