Česko možná bude na konci roku čelit plynové krizi

Praha - Česko by mohla zasáhnout už na konci roku další plynová krize. Důsledky by přitom byly katastrofální, tak to alespoň tvrdí zprávy tří ministrů, které dnes bude projednávat vláda. Dalším bodem jednání kabinetu bude návrh zákona o dani z příjmu a o rozpočtových pravidlech. Ty souvisí s plánovaným prodejem státních dluhopisů občanům.

Celá sídliště by byla bez dodávek tepla

Ministři zahraničí, vnitra a průmyslu připravili děsivý scénář možné krize s plynem. Detaily z předkládaného dokumentu přinesl deník Právo - 2,5 milionu domácností bez tepla, problémy ve zdravotnictví. Zásobníky, které má Česko k dispozici, teď stačí maximálně na měsíc.

Video Na konci roku budeme možná čelit plynové krizi
video

Na konci roku budeme možná čelit plynové krizi

Razantní by bylo odpojování velkoodběratelů a až 3,5 milionu lidí by bylo zasaženo odstávkou tepla. Přitom se nebude jednat o jednotlivé případy, ale bez tepla budou celá velká sídliště například v Praze, Opavě, Brně, Děčíně, Jihlavě a jinde.

Ruský plyn není spolehlivý

Už lednový spor mezi Ukrajinou a Ruskem podle ministrů ukázal na nespolehlivost ruského plynu. A dodávky mohou váznout pravidelně každý rok. I proto je nutné, aby Česko jednak rozšířilo kapacitu plynových zásobníků a jednak hledalo cesty, jak se vymanit ze závislosti na ruském plynu. Cestou by měla být třeba jaderná energie a uhlí.