V Maďarsku stávkují železničáři

Budapešť - Železničáři v Maďarsku stávkují. Protestují proti vládnímu reformnímu systému veřejné dopravy a propouštění, což plánuje vláda. Kvůli tomu přijdou o práci desítky tisíc lidí a na třiceti tratích budou vlakové spoje omezeny. Stávka začala na pravidelných linkách mezi půlnocí a šestou hodinou ráno v závislosti na regionu. Doprava se zastavila i na většině velkých nádraží v Budapešti.

Stávka maďarských železničářů omezila také od půlnoci provoz mezinárodních vlaků mezi Slovenskem a Maďarskem. Více souprav bude až do jejího skončení jezdit ze Slovenska jen na maďarská pohraniční nádraží. Situace se však zlepšuje, část stávkujících přerušila protest a někteří přes vyhlášení stávky nastoupili do práce. Ve stávce tak pokračuje jen několik železničních stanic.

Železničáři chtějí přinutit vládu, aby nesahala na rozpočet železnic. Šéf odborového svazu István Gaskó uvedl, že kabinet hodlá v příštím roce ponechat v provozu jen 3000 kilometrů tratí. Podle něj se to přitom nebude týkat jen druhořadých tratí, ale i hlavních tahů. Dodal, že kvůli tomu přijdou o práci desítky tisíc lidí.

Video Telefonát Ladislava Kerekeše
video

Telefonát Ladislava Kerekeše

Vláda tvrdí, že takové plošné propouštění nehrozí. Podle ministerstva si odboráři vykládají záměry vlády mylně, a to bez zlého úmyslu nebo záměrně. Ministr dopravy Péter Hónig označil stávku za předčasnou a uspěchanou. Jednání všech zainteresovaných stran se mají podle ministerstva uskutečnit během tohoto týdne ještě dvakrát.