Lašák odchází, ČSA má zachránit šéf Letiště Praha

Praha – Radomír Lašák odejde z postu předsedy představenstva Českých aerolinií. Na uvolněném křesle ho vystřídá generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. Na dnešním jednání se na tom dohodla dozorčí rada ČSA. I v jejím vedení mají nastat velké změny. Nově dozorčí radu povede ekonom Miroslav Zámečník, který po pouhém měsíci nahradí krizového manažera Václava Nováka. Klíčová otázka snižování mezd zaměstnanců ČSA dnes zůstala bez řešení.

O vystřídání nepopulárního Lašáka, po jehož odchodu z čela ČSA už delší dobu volají především nespokojení piloti, šéfem ziskového letiště v pražské Ruzyni dříve spekulovala některá média. Podle deníku E15 jmenování Dvořáka na post předsedy představenstva ČSA v noci na dnešek posvětili také premiér Jan Fischer a ministři dopravy a financí Gustáv Slamečka a Eduard Janota.

Lašák zatím zůstává prezidentem společnosti do doby, než se s Dvořákem dohodne na předání funkce. Výměnou obou klíčových mužů ale výčet personálních změn nekončí. Rezignaci dnes totiž dnes podalo sedm z osmi členů představenstva. Funkci si podržel pouze Petr Jusko, a to v zeštíhleném orgánu, který nově čítá pouhých pět členů.

Video ČSA mění vedení
video

ČSA mění vedení

ČSA mění vedení

Václav Novák, Filip Gaspar, Jan Procházka v Událostech, komentářích

Vstup Hany Vorlíčkové

Vyjádření Radomíra Lašáka

Co bude s restrukturalizací?

Bez jasného řešení zůstala po dnešním jednání problematika snižování mezd zaměstnanců. Lašák nicméně zdůraznil, že představenstvo rezignovalo po dohodě s odbory z dnešního rána. Zaměstnanci prý souhlasili se snížením mezd  u pilotů o 15 procent, u letušek o deset procent a u ostatních zaměstnanců o pět procent. „Osm z devíti odborových organizací deklarovalo, že tuto dohodu jsou schopny podepsat k 1. 11.,“ uvedl Lašák. „Je to výrazný posun a společnosti to pomůže, vyjádřeno v ročním hospodaření, šesti sty miliony úspor,“ dodal.

Naopak novopečený šéf dozorčí rady Miroslav Zámečník pokládá dohodu za nedostatečnou a chce snížení mezd od stejného data u pilotů o 30 procent a letušek o 15 procent. Se zaměstnanci ČSA hodlají zástupci dozorčí rady dále jednat.

Miroslav Zámečník, předseda dozorčí rady ČSA

„Všechna restrukturalizační opatření, která byla připravena, běží dál. (…) Některé kroky budou předsunuty, například ty, které znamenají synergii s Letištěm Praha.“

„Není to tak, že by na stole byla dohoda, kterou bychom dojednali s panem Lašákem a která by byla před podpisem,“ komentoval Lašákova slova šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Personální změny podle něj situaci ve firmě uklidní a dodají čas na jednání s Dvořákem. Gaspar předpokládá, že by dohoda o platech mohla být hotova do konce týdne.

Zámečník dnes také zdůraznil, že spojení ČSA s Letištěm Praha zůstane zatím jen na personální bázi. Případné společné projekty či jakékoli propojení obou firem nechtěl blíže komentovat s tím, že se o něm ještě bude rozhodovat. K přímému spojení ČSA s letištěm dnes nicméně vládu vyzval předseda ČSSD Jiří Paroubek.

ČSA se potýkají s vážnými finančními problémy. V pololetí se propadly do ztráty 1,8 miliardy korun a koncem roku by se podle některých informací mohla ztráta pohybovat dokonce až kolem tří miliard.

Ve firmě zatím stále pokračuje ozdravný plán tak, jak ho nastavil Lašák. Počítá například s redukcí flotily z 50 letadel na 45, společným odbavováním cestujících a zavazadel s pražským letištěm, prodejem bezcelních obchodů, dalšími úvěry od bank nebo propuštěním 860 lidí. Redukce počtu zaměstnanců podle Lašáka firmě ročně ušetří 1,1 miliardy korun, náklady na odstupné se odhadují na 350 milionů.

Již dříve aerolinie pod Lašákovým vedení prodaly majetek za zhruba tři miliardy korun. Nového vlastníka má například nákladový terminál nebo stravovací služby. Právě prodej majetku se stal terčem kritiky na Lašákovu hlavu především ze strany odborů a některých politiků. Ti odprodej částí firmy označili za plíživou privatizaci. Lašák se však za své téměř čtyřleté působení v čele firmy pochválil. „Není jediný projekt, který by za těch 3,5 roku nebyl úspěšný,“ uvedl.

Miroslav Dvořák
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24