Sníh napáchal škody za desítky milionů

Praha – Přívaly sněhu z minulého týdne začínají pomalu tát. Na odstraňování škod, které způsobily, se stále horečně pracuje. A začíná se také počítat, kolik to bude stát. Odhady šplhají do desítek milionů korun. Jen Jablonec nad Nisou, který patří k městům, kde kalamita dosáhla největších rozměrů, vyjde odstraňování škod zhruba na pět milionů korun. S náklady v řádech desítek milionů počítají také energetici a o podobné částce mluví i zástupci pojišťoven.

1,5 milionu stálo jabloneckou radnici odklízení sněhu. Zbytek z odhadovaných pěti milionů spolkne například odstraňování popadaných stromů a opravy veřejného osvětlení. „Máme problémy s tím, že nám popadaly stromy do drátů veřejného osvětlení. Tady tu ztrátu odhadovaly technické služby zhruba na 850 tisíc, a to bez DPH,“ uvedl starosta Jablonce Petr Tulpa.

Kolik za kalamitu zaplatí Liberec?

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Reportáž Lucie Pokorné

19.10.2009 UvR

Reportáž Terezy Krásenské a redakce

A podobně to vypadá i v sousedním Liberci. „Náklady spojené s odklízením zeleně jsou v tuto chvíli vyčíslené zhruba na 1 milion až 1,5 milionu korun, plus je k tomu samozřejmě nutné připočítat náklady na zimní údržbu, která se vyšplhá zhruba také na milion korun,“ konstatoval mluvčí Městského úřadu Liberec Martin Korych.

Přívaly sněhu značně poškodily především listnáče a okrasné stromy. Pocítila to i liberecká ZOO. Dnes se sice po třech dnech otevřela veřejnosti, avšak popadané stromy se z ní ještě nepodařilo zcela odstranit. Za odstraňování škod zoologická zaplatí zhruba čtvrt milionu korun.

Náklady silničářů na Vysočině

  • Silničáři na Vysočině odhadli náklady na prohrnování silnic na osm milionů korun.
  • Kvůli silnému sněžení se v terénu v minulých dnech pohybovalo až 165 strojů.
  • Spotřebovalo se 580 tun soli a skoro 1000 tun drti.


Na Vsetínsku zůstávají obce bez elektřiny

S přívaly sněhu se potýká také Vsetínsko. Některé vysoko položené obce zůstávají už pátým dnem bez elektřiny. ČEZ slibuje brzkou nápravu. „Počítáme, že během zítřka už by mělo být všechno v úplném pořádku,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 mluvčí ČEZu Jaroslav Jurča.

Například v Karolince zase sníh téměř zlikvidoval městskou zeleň, jeho náporu podlehly i statné stromy. Kvůli nedostatku financí se navíc budou některé škody odklízet až na jaře.

Kdo to zaplatí?

Finance na odklízení škod se začínají stávat tím nejzásadnějším, nad čím teď starostové postižených obcí přemýšlí. „Ty obce si musí poradit samy, nikdo nám na to nic nepřidá. To si myslím, že by bylo taky dobré, kdyby byly formou nějakých balíčků sněhová kalamita a povodňové škody zahrnuty do jednoho,“ podotkl starosta Karolinky Tomáš Hořelica. Pomoc od státu by uvítal také starosta Jablonce. „Možná že by vláda mohla sama zvážit, jaké má finanční možnosti a prostředky,“ podotkl Tulpa.

Vláda ale zatím o žádné pomoci kalamitou zasaženým obcí neuvažuje. Podle premiéra Jana Fischera je to mimo jiné i proto, že žádnou oficiální žádost o peníze zatím neobdržela.

A co pojišťovny?

Na pojišťovny se již obrátily asi tři tisíce lidí. Hlášené škody se budou zřejmě pohybovat v řádech desítek milionů korun.

„Nejčastější škody jsou hlášeny na vozidlech a jsou způsobeny dopravními nehodami a pak jsou to škody na rekreačních objektech a nemovitostech,“ uvedla Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.