Kuřata z USA na evropský trh nesmí, potvrdili ministři zemědělství

Lucemburk - Evropská unie nejspíš definitivně uzavřela cestu k dovozu chlorovaného kuřecího masa ze Spojených států. Ministři zemědělství EU dnes totiž podle diplomatických zdrojů přijali definici, která stanovuje podmínky, za nichž se v evropském společenství může kuřecí maso prodávat. Tímto rozhodnutím se unie vystavuje možné žalobě ze strany USA u Světové obchodní organizace (WTO).

Evropská unie sice původně uvažovala, že by dovoz chlorem upravených kuřat dočasně povolila, ale nakonec se podvolila tlaku členských států. V podstatě jediným zastáncem zrušení zákazu byla a stále je Velká Británie, kde jsou pravidla k prodeji kuřecího masa i tak poměrně benevolentní. Teď se bude muset smířit ještě s tvrdším omezením. Na evropský trh nebude smět ani tzv. rozmrazované kuřecí, které je dovezeno jako mražené, prodává se ale jako chlazené.

Proti povolení dovozů amerického kuřecího je téměř celá EU včetně České republiky, podle níž by bylo takový krok povolení dovozu nefér. Česko totiž donutilo své chovatele před vstupem do unie investovat do modernějších technologií a nyní by jim připuštěním konkurence na evropský trh zkomplikovalo život.

USA daly již několikrát najevo, že zákaz prodeje svého kuřecího na území EU považují za nepřiměřenou bariéru v mezinárodním obchodu. Američané, jejichž producenti maso často omývají ve slabém roztoku chloru, tvrdí, že je zákaz stojí značné peníze. Ročně prý na tržbách přicházejí o zhruba 200 milionů dolarů (zhruba 3,4 miliardy korun).

„Kuřecí válka“ není jediným obchodním sporem EU a USA. Spojené státy dnes například předložily WTO stížnost na cla Evropské unie na řadu zboží z oblasti informačních technologií, jako jsou například počítačové monitory. Američtí průmyslníci si stěžují, že EU porušuje Dohodu o informačních technologiích (ITA), která zrušila cla na řadu technologických produktů, aby podpořila obchod.