Slabý dolar a růst akcií vyhnaly cenu ropy nad 80 dolarů za barel

Singapur - Americká lehká ropa se po roce vrátila nad hranici 80 dolarů za barel, ceny ropy dnes v Asii navíc posílily o půl procenta. V růstu podporuje ropu slabý kurz dolaru a další nárůst akcií na americkém trhu. Od pondělního závěru posílila i severomořská ropa Brent - barel se prodává za více než 78 dolarů. Zdejší akcie v pondělí uzavřely na novém 12měsíčním maximu. Dobré firemní výsledky a příznivé komentáře makléřů povzbudily investory, kteří hledají důkazy o tom, že ekonomika se začíná uzdravovat.

Proti pondělnímu závěru vystoupila americká ropa (WTI) o 44 centů na 80,05 dolaru, nejvýše od 14. října 2008. V pondělí WTI zaznamenala více než dolarový přírůstek a navázala na vzestup předchozích sedmi dní. Severomořská ropa Brent posílila o zhruba 40 centů na 78,15 dolarů za barel.

Ropu hnaly nahoru dobré výsledky amerických firem

Video WTI po roce překonala 80ti dolarovou hranici za barel
video

WTI po roce překonala 80ti dolarovou hranici za barel

Dobrý vliv měly v pondělí na americké akcie příznivé čtvrtletní výsledky amerických firem a naděje na další podobné zprávy. Dow Jonesův index vzrostl o další jedno procento na roční maximum.

Ovšem posilování akcií dále oslabovalo dolar, který tak vůči euru klesl na nové 14měsíční minimum. Slabý dolar přitahuje investory k nákupům komodit obchodovaných v americké měně. Současné ceny ropy jsou ale podle některých analytiků hodně vysoko. Spojené státy mají totiž ještě dost velké zásoby, jak potvrzuje analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák: „Z hlediska pohledu na fundament, na zásoby a dostačující nabídku celkově ze strany OPECu je podle mě fundamentální růst neopodstatněný.“

V průběhu tohoto měsíce vzrostly ceny ropy již o více než deset procent a proti prosincovému minimu jsou více než dvojnásobné. Stále však mají daleko k rekordnímu maximu z loňského července - 147 dolarů za barel. „Nabídka je dostačující, zásoby ropy jsou velmi silné, takže bych nečekal příští rok nárůst někam ke 100 dolarům za barel,“ objasnil Novák.

Wall Street
Wall Street