Strojírny Ostrov jsou v insolvenci

Ostrov (Karlovarsko) - Insolvenční řízení se Strojírnami Ostrov ze skupiny Škoda Holding zahájil Krajský soud v Plzni. Někdejší výrobce trolejbusů, mimo jiné pro kalifornské San Francisco, se v posledních letech soustředil jen na opravy a servis, koncem minulého roku zaměstnával 12 lidí. V současní době má firma dluhy převyšující hodnotu jejího majetku. Návrh na insolvenci podalo samo vedení.

Celková výše závazků strojíren přesáhla 96,7 milionu korun. Vedení strojíren navrhuje, aby situaci předlužené firmy vyřešil konkurz. Od roku 2004, kdy v Ostrově skončila produkce trolejbusů, se strojírny soustředily na provádění garančních oprav, servisní práce a dodávky náhradních dílů na trolejbusy dodané v uplynulých letech do San Franciska.

Strojírny Ostrov skončily v roce 2008 hospodaření se ziskem téměř 3,3 milionu korun. O rok dříve ale byly ve ztrátě přes 18,7 milionu korun a ztrátu společnost vykazovala už od roku 2002. V San Francisku jezdí zhruba 273 trolejbusů Škoda. Kvůli soudnímu sporu souvisejícímu s dodávkami trolejbusů pro San Francisco Strojírny Ostrov přerušily v závěru loňského roku veškeré garanční práce a dodávky náhradních dílů určené pro kalifornskou dopravu.

Do dubna 2004 se v areálu bývalé Škody Ostrov, kde firma Strojírny Ostrov působila, vyráběly trolejbusy. Ostrovská Škodovka měla ještě před 19 lety 1700 lidí. Produkci nových typů trolejbusů 24 Tr a 25 Tr převedla Škoda Holding do Plzně do Škody Electric.

Trolejbus ŠKODA 25 Tr IRISBUS
Trolejbus ŠKODA 25 Tr IRISBUS