Simulace plynové krize proběhne 12. listopadu

Praha - Plánovaná simulace opakování plynové krize, kterou Evropa zažila letos v lednu, se uskuteční 12. listopadu. Dohodli se na tom dnes zástupci plynárenského průmyslu s představiteli ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Cílem testu je prověřit vzájemnou komunikaci a opatření nově vydané vyhlášky o stavech nouze v plynárenství. Během simulace nebude žádnému zákazníkovi omezena dodávka plynu.

Test bude spočívat v simulaci stavu obdobného situaci z ledna 2009, kdy byl přerušen veškerý tranzit ruského zemního plynu přes území Ukrajiny do EU. Prověří se rozdělení zákazníků do skupin podle množství odebíraného plynu a způsobu jeho využití. Dále se bude zjišťovat, jak jsou podzemní zásobníky připravené pokrýt případný nedostatek dodávek. Bude se také kontrolovat komunikační systém všech účastníků testu.

Vláda vydala na začátku října nařízení, které určuje postup „velkých subjektů“ v okamžiku, když se dodávky plynu z Ruska opět přeruší. Omezení ve spotřebě plynu by prý nejdříve postihlo velké odběratele a až nakonec domácnosti, nemocnice nebo školy.

Mezi účastníky dnešního jednání byli zástupci provozovatele přepravní soustavy, který vyhlašuje stav nouze na celém území České republiky - RWE Transgas Net, zástupci regionálních distributorů plynu - skupina RWE, E-ON distribuce a Pražská plynárenská distribuce. Dále se zúčastnili provozovatelé podzemních zásobníků plynu společností RWE Gas Storage a MND. Obchodníky reprezentovala Česká plynárenská unie a společnost VEMEX. Dalšími účastníky byli zástupci Operátora trhu s energiemi a Sdružení velkých spotřebitelů energie.

Jak se v pondělí shodla vláda, Česko by mohla zasáhnout už na konci roku další plynová krize. Důsledky by přitom byly katastrofální, tak to alespoň tvrdí zprávy tří ministrů. Ministři zahraničí, vnitra a průmyslu připravili krizový scénář pro případ zastavení dodávek plynu. Počítá s víc než desetistupňovými mrazy a sporem trvajícím déle než 14 dní, tedy s horší situací, než jaká nastala letos v lednu. Už od října platí pro takový stav nouze nová pravidla. První by o plyn přišly velké podniky, jako poslední lidé, školy a nemocnice.

Plynovod
Plynovod
Více fotek
  • Plynovod autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117783.jpg
  • Evropské plynovody autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/866/86503.jpg