Windows 7 přichází s velkým očekáváním na trh

Seattle/Praha – Rychlejší, přívětivější a ještě efektivnější než předchozí verze, tak obvykle výrobci softwaru prezentují veřejnosti své nové výtvory. Jestli bude operační systém Windows 7 přijat se stejnými rozpaky, s nimiž zákazníci přijímali předchozí Visty, nebo zda se podaří naplnit vesměs pozitivní reakce uživatelů testovacích verzí nových Windows, se ukáže již dnes. Na trhu se ovšem nový operační systém objevil ještě před jeho spuštěním, pravděpodobně šlo o jeho nelegální kopie.

Menší nároky na hardware by měly pomoci Windows 7 na takzvané netbooky, tedy malé přenosné počítače, určené zejména pro prohlížení internetu. Oproti Vistám nebudou Windows 7 obsahovat některé programy, které dosud byly dodávány jako součást operačního systému. Nový operační systém by měl usnadnit práci s otevřenými okny. Otevřená okna bude navíc možné zprůhlednit, čímž uživatel získá rychlý přístup na plochu, aniž by musel všechna okna minimalizovat.

Novým prvkem bude takzvané Centrum akcí, které bude na jednom místě shromažďovat všechna upozornění na případné problémy a nabízet uživatelům jejich řešení. Systém bude také více podporovat vícedotykové ovládání. Některé verze budou obsahovat mimo jiné Windows XP Mode, který má umožnit bezproblémové spouštění programů určených pro starší Windows XP. To je důležité zejména pro firmy, které tak nebudou muset kvůli novému operačnímu systému kupovat i nové programy.

Video Petr Krčmář v Událostech, komentářích
video

Petr Krčmář v Událostech, komentářích

Petr Krčmář v Událostech, komentářích

21.10.

Reportáž Jana Spilky a ředitel vývoje Windows 7 Aleš Holeček v pořadu Ekonomika ČT24

První celosvětově úspěšná verze operačního systému z dílny Microsoft se na trhu objevila v roce 1990. Úplně první systém Windows s pořadovým číslem jedna se ale začal prodávat již roku 1985. V dubnu 1992 přišly na trh vylepšené Windows 3.1, které byly jako první nedlouho po své světové premiéře převedeny do češtiny. Velkolepou reklamu zažil pak Windows 95, kdy si společnost na reklamní kampaň zaplatila celé jedno vydání britského The Times. Windows 2000 pak úplně opustily základ MS-DOS. Přestože byla „dvoutisícovka“ spolehlivější a stabilnější než systémy založené na MS-DOS, část starších programů v nich nefungovala. Před dvěma lety představená Vista přinesla sice zcela nové grafické rozhraní, ale u běžných uživatelů úspěch moc nesklízela.

Windows 7 nabízely některé servery ještě před vpuštěním na trh

Nový operační systém přitom už několik dní koluje internetem. Podle Microsoftu může jít o nelegální kopie. „My nemůžeme potvrdit, že jsou to nelegální kopie Windows 7. Nicméně objevilo se několik serverů, které nabízely kopie před jejich uvedením na trh,“ uvedl produktový manažer Windows Client Lukáš Křovák.

Jedním z internetových obchodů, který nový Windows nabízel, je Steamgames.cz. Stejně jako ostatní po zveřejnění článku na Živě.cz, který o problému informoval, už ale nabídku stáhl. Objevili se ovšem zákazníci, kteří nabídky využili. Steamgames se ale brání, že pouze přeprodával digitální licence, které už byly uvolněny k prodeji někde v cizině.

David Polesný, šéfredaktor Živě.cz

„Pravděpodobně se jedná o porušení smluvních podmínek s Microsoftem s tím, že byly uvolněny digitální licence ke stažení tohoto systému s podmínkou, že se nesmí objevit před datem oficiálního zahájení tohoto prodeje, a tato podmínka byla porušena.“


Microsoft zatím situaci prověřuje. O tom, že něco není v pořádku, ale svědčí i ceny nabízených titulů. Například nejvyšší verze Ultimate se na serveru Steamgames prodávala za 3890 korun, oficiálně má stát zhruba o půlku víc.

Česko patří mezi 30 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství na světě. I přesto kvůli němu softwarové firmy přicházejí zhruba o 3 miliardy korun ročně.

Windows 7
Windows 7
Více fotek
  • Windows 7 zdroj: flickr.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119021.jpg
  • Windows 7 nabízený na Steamgames.cz autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119017.jpg