V Poděbradech se začalo znovu vyrábět sklo

Poděbrady – Rok zůstávaly pece poděbradských Skláren Bohemia vyhaslé. Dnes se výroba v továrně znovu rozjela. Kromě pece, která se již rozehřívá od 6. října a dnes dosáhla teploty potřebné pro práci se sklem, se rozjela také brusírna. Obnovené Sklárny Bohemia zaměstnají zhruba 250 lidí. Před loňským ukončením výroby v podniku pracovalo kolem 440 zaměstnanců. Firma chce oslovit i skláře z dalších fabrik, které musely skončit. Do konce měsíce by sklárna mohla zaměstnávat 270 lidí.

V provozu je zatím jedna pec. Fungují tři linky, do konce týdne pak přibudou další dvě. Postupně se rozjíždí i ruční výroba. „V současné době máme objednávek cirka na 3 měsíce dopředu,“ uvedl předseda dozorčí rady Crystal BOHEMIA Pavel Louda.

Vývoz se soustředí na arabské země

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Podnik vyváží 90 procent skleněných výrobků do zahraničí, zejména do arabských zemí. V budoucnu ale chtějí sklárny vývoz rozdělit rovnoměrně a nezaměřovat se pouze na jeden trh. „To se neosvědčilo v minulosti, kdy jsme byli vázáni hlavně na trh USA, kde vlastně díky krizi většina zakázek přestala existovat,“ uvedl předseda představenstva Crystal BOHEMIA Jaroslav Seifert.

Poděbradské sklárny, které patřily do zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), koupila společnost Crystal BOHEMIA, za níž stojí skupina místních podnikatelů. Prodej ale provázely průtahy. Věřitelské banky totiž kritizovaly propojení zájemců o koupi s bývalým vedením skláren. Nelíbilo se jim zejména to, že v představenstvu Crystal BOHEMIA zasedl bývalý ředitel zkrachovalých skláren Jaroslav Seifert. Městský soud v Praze ale koncem dubna prodej schválil.

Sklárny Bohemia vznikly v roce 1877. Během své existence už několikrát přerušily provoz. Poprvé kvůli dluhům v roce 1886, během krize ve 30. letech měla být továrna dokonce zbourána. Rozkvět znamenala pro poděbradské sklárny 50. léta, kdy prošla fabrika rozsáhlou modernizací. Součástí skupiny BCT se Sklárny Bohemia staly v roce 1999. Crystal BOHEMIA je po krachu skupiny koupila za zhruba 61 milionů korun.