Pozemkové úpravy upřesňují majetkové vztahy k půdě, které jsou díky historickému vývoji v řadě případů nejasné. Využívají se také pro uspořádávání pozemků před výstavbou dálnic a železnic. Přestože na pozemkové úpravy letos podle Šebesty směřuje rekordních 1,9 miliardy korun, chybí na realizaci plánovaných projektů zhruba 100 milionů Kč. „Znamená to, že některé činnosti v posledních dvou měsících letošního roku bude možno dořešit až začátkem roku příštího,“ podotkl ministr.
Pozemkový fond přispívá na úpravy i v současné době, letos odhadem 230 miliony. Možnost použití prostředků fondu je ale omezená. Finance mohou být použity výhradně v katastrálních územích s nedokončeným přídělovým nebo scelovacím řízením. Tato omezení má připravovaná novela odstranit tak, aby bylo možné plně využívat 400milionový limit.

TK Ministerstva zemědělství
TK Ministerstva zemědělství
Reportáž Terezy Machalové
Nejvíc přispívá Brusel
Největší měrou se na financování pozemkových úprav podílí unijní rozpočet, který v rámci Programu rozvoje venkova letos přispěje 920 miliony korun, 630 milionů přidá stát. U pozemkových úprav vyvolaných výstavbou rychlostních komunikací a obchvatů obcí a měst se finančně spolupodílí také Ředitelství silnic a dálnic, z jehož rozpočtu na úpravy letos poputuje 573 milionů. Od roku 2003 na pozemkové úpravy z veřejných zdrojů směřovalo dohromady 8,6 miliardy.
Údajně pomalý průběh pozemkových úprav má dlouhodobě řadu kritiků. Podle odhadů Ústředního pozemkového úřadu by reálně mohly být dokončeny za zhruba 50 let. Daleko většími pesimisty jsou ekologové z hnutí Duha. Ti letos v červenci odhadovali dokončení úprav při současném tempu na 130 let.
