Londýnské letiště Gatwick bude mít nového majitele

Londýn - Druhé největší londýnské letiště Gatwick prodal britský letištní operátor British Airport Authority (BAA) společnosti Global Infrastructure Partners (GIP) za 1,51 miliardy liber (zhruba 43 miliard korun). Získané peníze hodlá firma British Airport Authority použít na úhradu části svého dluhu. Letiště musela prodat na popud rozhodnutí britského antimonopolního úřadu.

British Airport Authority provozuje v Británii celkem sedm letišť včetně největšího londýnského letiště Heathrow. Britský antimonopolní úřad však letos firmě nařídil prodat londýnská letiště Gatwick a Stansted a jedno ze dvou velkých letišť ve Skotsku. Úřad totiž dospěl k závěru, že cestující jsou poškozováni nedostatkem konkurence. BAA se proti rozhodnutí odvolala. Brání se hlavně prodeji centra nízkonákladových aerolinek - letiště Stansted.

BAA plánuje použít zisk z prodeje na snížení dluhu. Ten na konci června činil 9,6 miliardy liber.

Podle BAA byl měl být prodej letiště Gatwick, který ještě musí schválit Evropská unie, dokončen v prosinci. „Přejeme Gatwicku dobrou budoucnost a věříme, že letiště bude pod novým vlastníkem vzkvétat,“ uvedl generální ředitel BAA Colin Matthews. Společnost GIP již vlastní letiště London City Airport.

V současnosti je Gatwick nejvytíženějším letištěm s jednou vzletovou drahou na světě. Nachází se 42 kilometrů jižně od Londýna a ročně jím projde kolem 34 milionů cestujících. Letiště je vázáno nařízením, podle kterého nesmí být do roku 2019 rozšířeno o druhou vzletovou dráhu.

Letiště Gatwick
Letiště Gatwick