Poslanci o rozpočtu debatovali hodiny, k hlasování se nedostali

Praha – Nečekaně tuhý boj se dnes strhnul nad návrhem státního rozpočtu na příští rok. Poslanci odpoledne debatou o něm strávili 4,5 hodiny. Sněmovna o hospodářském plánu jedná v prvním čtení, kdy se schvalují základní parametry rozpočtu. Poslanci diskusi večer přerušili, budou v ní pokračovat ve čtvrtek. To by se už mělo dostat i na samotné hlasování. Většina poslanců, která dnes v debatě vystoupila, měla k návrhu rozpočtu výtky. Přesto je prakticky jisté, že jej v prvním čtení sněmovna podpoří. Jen KSČM ohlásila, že navrhne vrátit rozpočet vládě k přepracování.

Větší bitva se ale nad návrhem rozpočtu dá čekat ve druhém čtení. To už budou zákonodárci přesouvat peníze mezi jednotlivými rezorty. Sociální demokraté chtějí například přilepšit lidem pracujícím ve veřejném sektoru, víc peněz plánují i na sociální služby a dotace zemědělcům. Komu naopak uberou, aby schodek státního rozpočtu nenarostl, zatím netuší. „Chceme ve výborech identifikovat zbytné částky výdajů, které bychom mohli ušetřit a převést na naše priority,“ řekl dnes místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Pro většinu z návrhů ČSSD by zvedli ruku i komunisti a lidovci. „Jsme v situaci, kdy řešíme pravicový rozpočet, přináší škrty v sociální oblasti, které nepodpoříme,“ nechal se slyšet předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Lidovci navíc ve velkém skloňují i zachování mateřské, která by kvůli Janotovým škrtům měla od nového roku klesnout o 20 procent.

Video Sněmovna jednala o rozpočtu
video

Sněmovna jednala o rozpočtu

Sněmovna jednala o rozpočtu

Petr Gandalovič a Lubomír Zaorálek v Událostech, komentářích

Eduard Janota, ministr financí:

„Česká republika zdaleka nebude schopna splnit kritéria rozhodná pro vstup do systému směnných kurzů, a tím pádem nebude moci uvažovat v nejbližší době o možnosti přijetí eura.“

Občanští demokraté pro takové změny ve sněmovně ale rozhodně ruku nezvednou a pokud by se přece jenom nějaké rezervy v rozpočtu našly, ODS by je raději než na sociální dávky použila na vzdělávání a výzkum.

Návrh rozpočtu na příští rok vychází z už dříve schváleného úsporného balíčku. Stát by měl podle návrhu příští rok hospodařit se schodkem 162,7 miliardy korun při příjmech 1,022 bilionu a výdajích 1,185 bilionu korun.