Washington sníží platy manažerům firem, kterým poskytl pomoc

New York - Bankám a firmám, jimž americká vláda poskytla finanční pomoc, Bílý dům podle deníku The New York Times nařídí, aby omezily výši platů svých vedoucích pracovníků. Tímto reaguje na rozhořčení přinejmenším části veřejnosti nad vysokými platy šéfů firem, které se poměrně nedávno dostaly do úzkých a potřebovaly pomoc státu. Deník o tom informoval s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele americké administrativy.

Vládní restrikce má k firmám z Bílého domu prý dorazit v příštích dnech. Sedm firem, které od vlády obdržely největší prostředky, bude muset v průměru snížit platy svých 25 nejlépe placených vedoucích pracovníků o 90 procent proti loňskému stavu. Spolu s bonusy a příspěvky na důchod bude pokles nižší, a to zhruba padesátiprocentní. Týká se to bank Citigroup, Bank of America, pojišťovny American International Group (AIG) a automobilek General Motors a Chrysler.

Například v divizi finančních produktů AIG, jež je hlavním zdrojem problémů, kvůli kterým firma od daňových poplatníků obdržela přes 180 miliard dolarů, by tak žádný vrcholový manažer neměl obdržet více než 200 000 dolarů ročního platu. Proti loňsku, kdy ve firmě mnoho lidí zbohatlo, to je drastický pokles, podotkly The New York Times. AIG také bude muset dodržet svůj slib, že výrazně sníží částku na odměny, jež slíbila svým zaměstnancům v divizi finančních produktů v souhrnné výši 198 milionů dolarů.

Video Reportáž z Washingtonu
video

Reportáž z Washingtonu

Nařízení se dotkne také benefitů, které vedle platu a odměn představují další formu kompenzace manažerů. Jde například o soukromá letadla, limuzíny či firemní auta. Pokud jejich souhrnná výše přesáhne hodnotu 25 000 dolarů, bude na jejich povolení muset dohlédnout vláda.

Washington stále silněji ovlivňuje podnikové zvyklosti

Chystaný plán americké administrativy podle deníku ilustruje ponižující pád někdejších pyšných obrů, ze kterých se nyní stali svěřenci státu, který navíc rozhoduje o mzdách jejich šéfů. Ukazuje ale i to, jak Washington vzhledem k počtu firem, které jej požádaly o pomoc, stále silněji ovlivňuje podnikové zvyklosti.

Ministerstvo financí vytvořilo pravidla pro odměňování v okamžiku, kdy řada bank, jež obdržela menší, ale přesto významnou státní pomoc, oznámila vysoké bonusy pro své šéfy. Zprávy o nich v posledních dnech zvýšily napětí mezi Bílým domem a Wall Streetem, když tyto odměny kritizovali krátce po sobě hned dva poradci prezidenta Baracka Obamy.

Citibank
Citibank
Více fotek
  • Citibank autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/778/77760.jpg
  • Dolary autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/264/26399.jpg