Absurdita roku 2009: Lednička, váhy a zrcadlo u fyzioterapeuta

Praha - Vítězem letošního ročníku ankety Absurdita roku je zákon, podle kterého musí mít fyzioterapeuti v ordinaci dvě nášlapné váhy, velké zrcadlo a ledničku. Za právní nesmysl ho považuje čtvrtina ze tří tisíc zúčastněných. Anketa vznikla před dvěma lety - chce poukázat na zbytečné administrativní a byrokratické překážky podnikání v Česku. Na druhém místě skončila povinnost firem potvrzovat správě sociálního zabezpeční, že jsou registrovány v obchodním rejstříku. Výsledky dnes na happeningu na pražském Václavském náměstí oznámil zástupce šéfredaktora Hospodářských novin Martin Jašminský.

Provozovatelům fyzioterapeutické ordinace mít v ordinaci mimo jiné velké zrcadlo, ledničku a nášlapné váhy ukládá vyhláška Ministerstva zdravotnictví České republiky č. 49/1993 Sb., část T. Ze tří tisíc účastníků ankety pro tuto povinnost hlasovalo téměř 24 procent. „Ledničku lze použít jen k uložení gelů, to by ale musela ta lednička mít mrazák a o tom se v zákoně nic nepíše. Nechápu, proč ve věcném vybavení není před těmito “nezbytnostmi„ uveden například goniometr, olovnice, krejčovský metr, neurologické kladívko, tedy nástroje, bez kterých nelze fyzioterapii dělat,“ uvedla fyzioterapeutka z Prahy, která tuto povinnost do soutěže nominovala.

Jako velmi podivná se jeví také nutnost zrcadla v ordinaci. Terapeuti totiž často používají laser, při jehož použití se nesmí v místnosti objevit žádné odrazové plochy.

Video Telefonát Veroniky Markové
video

Telefonát Veroniky Markové

Telefonát Veroniky Markové

22102009 1300

Reportáž Veroniky Markové

Do finále bylo nominováno sedm absurdních zákonných povinností. Absurdním bylo například i to, že každý prodejce ojetých vozidel musí jet každý vůz na registr osobně odhlásit. Nemožnost korespondenčně přehlásit technický průkaz na nové majitele vozu tak způsobuje, že pracovníci bazarů musí objíždět registry v obcích, kde je původní majitel prodávaného vozu přihlášený. Autobazary však zprostředkovávají prodej vozů napříč celým krajem a někdy i mezi jednotlivými kraji, proto musí vyčlenit zaměstnance na objíždění obecních registrů, oželet výdaje na pohonné hmoty a čas, který by cestující zaměstnanec lépe využil přímo v provozovně.

Na státní úřad s dokumenty, které jsou úřadem on-line aktualizované

Velmi těsně s 23 procenty hlasujících se na druhém místě umístila povinnost přijít na správu sociálního zabezpečení s výpisem z obchodního rejstříku, který dosvědčuje existenci firmy. A to i přesto, že jsou tyto údaje on-line aktualizované ministerstvem financí.

Trojici uzavírá s 19 procenty hlasů absence vyhlášky, která by rozlišovala mezi jednotlivými typy čističek odpadních vod. Dosud tak majitelé malých firem nebo vlastníci rodinných domů podstupují stejný byrokratický proces jako velcí investoři.

Cílem ankety Absurdita roku je na tyto nesmysly upozornit a dožadovat se jejich odstranění. Prezident Hospodářské komory Petr Kužel míní, že díky této soutěži si nyní úředníci dávají větší pozor. Problém je ovšem podle něj v tomto směru s evropskou legislativou. Generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová upozornila na to, že i přes avizované legislativní změny podle průzkumu asociace nepociťuje 88 procent podnikatelů žádné snižování administrativy.

V minulém roce se díky anketě podařilo jednu z absurdních legislativ zrušit - byl zredukován počet živností a zjednodušena a zlevněna registrace podnikatelů. Zároveň byla zrušena kniha jízd.

Česká správa sociálního zabezpečení
Česká správa sociálního zabezpečení