Čínské hospodářství stále roste - o téměř 9 procent za čtvrt roku

Peking - Čínské hospodářství na rozdíl od zbytku světa nadále roste. Ve třetím čtvrtletí tamní ekonomika posílila o 8,9 procenta, což znamená další zlepšení proti druhému čtvrtletí, kdy růst činil 7,9 procenta. Vláda v Pekingu se snaží čelit globální finanční krizi pomocí masivních investic do ekonomiky. Čína zatím schválila stimulační opatření v hodnotě deseti bilionů korun. Výsledek se shoduje s odhady analytiků a potvrzuje, že se Čína dostává z následků světové hospodářské krize jako jedna z prvních.  

Růst hrubého domácího produktu za prvních devět měsíců roku podle tamního statistického úřadu činil 7,7 procenta a čínská vláda doufá, že země tak bude schopna splnit cíl, kterým je osmiprocentní růst HDP. „Můžeme s jistotou říci, že dosažení osmiprocentního růstu HDP pro letošní rok je možné. Bez jakýchkoliv pochyb,“ uvedl mluvčí čínského statistického úřadu Li Siao-Čchao.S tím souhlasí i analytici. Čína loni po vzoru několika vyspělých zemí přijala podpůrná opatření, která nasměrovala především do rozvoje infrastruktury.

Vláda podpořila například výstavbu silniční a železniční sítě, čímž z části kompenzovala výpadek exportu v důsledku snížení poptávky v zahraničí zasaženém hospodářskou krizí. V dnešních dnech se pokles exportu již výrazně zpomaluje v důsledku postupného zotavování světových ekonomik. Investice do továren, stavebnictví a objem dalších fixních aktiv se v Číně od ledna do konce září zvýšily na rekordních 15,5 bilionu jüanů (asi 39,4 bilionu korun).

Video Reportáž Pavly Hejlové
video

Reportáž Pavly Hejlové

Čínští soudruzi zorganizovali kvůli 60. výročí vzniku Čínské lidové republiky největší a nejdražší oslavu.
Zdroj: AP Photo