Evropská unie kritizuje bariéry při nakupování po webu

Brusel – Obliba nakupování po internetu v Evropské unii rychle vzrůstá, ale jen 21 procent obchodníků prodává přes web i do jiných zemí unie. Ukázala to dnes zveřejněná zpráva o přeshraničním elektronickém obchodu. Průzkum Evropské komise také ukázal, že až 60 procent přeshraničních objednávek je odmítnuto. To dnes kritizovala eurokomisařka pro spotřebitele Meglena Kunevová. Podle průzkumu jsou na tom nejhůře lidé v Belgii, Lotyšsku, Rumunsku a Bulharsku.

„Výsledky průzkumu jsou velmi zarážející,“ podotkla Kunešová. „Nyní máme konkrétní fakta a čísla, která ukazují, jak se jednotný evropský trh pro spotřebitele nevztahuje na nákup přes internet. Ve skutečnosti jsou lidé nakupující přes internet často omezeni prostorem uvnitř státních hranic,“ dodala s tím, že je třeba zpřehlednit nyní často velmi komplikované předpisy v této oblasti.

Komise zprávu založila na rozsáhlém průzkumu, v němž spotřebitelé zkoušeli nakoupit věci ze seznamu stovky výrobků, například knihy, oblečení nebo nejrůznější elektroniku. V 60 procentech případů však nemohli dokončit přeshraniční transakci. Internetový obchodník jim totiž nedodával výrobek do jejich země, případně měli problém s uskutečněním přeshraniční platby.

Přibližně 75 procent objednávek bylo zamítnuto v Belgii, Lotyšsku, Rumunsku a Bulharsku. Tyto země v tomto směru podle zprávy dopadly nejhůře. Česká republika skončila na desátém místě, zde bylo zamítnuto přes 60 procent objednávek. Nejlépe dopadli Rakušané a Španělé.