USA - Radost nad poklesem počtu nezaměstnaných byla předčasná

Washington – Počet nových nezaměstnaných ve Spojených státech stoupl minulý týden více, než se čekalo. Dnešní údaje ministerstva práce ukazují, že radost nad poklesem počtu nezaměstnaných v minulých dvou týdnech byla předčasná a že americký trh práce je i přes hospodářské oživení nadále slabý. Míra nezaměstnanosti v USA se v září zvýšila na 9,8 procenta ze srpnových 9,7 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od června 1983 a ekonomové i vládní činitelé čekají další růst nad deset procent.

Prezident Barack Obama minulý měsíc uvedl, že i přes oživování ekonomiky nelze dostatečnou tvorbu nových pracovních míst čekat dříve než v příštím roce. Podobně se tento týden vyjádřil Obamův ekonomický poradce Larry Summers.

Obamova administrativa při prosazování rozsáhlého plánu na podporu ekonomiky na počátku roku slibovala, že s jejím balíčkem míra nezaměstnanosti nepřekročí osm procent. Nezaměstnanost je však již vyšší, než jakou vládní ekonomové pro letošní rok předpovídali i bez přijetí stimulačního plánu.