Ústecký kraj chce zrušit limity těžby uhlí

Ústí nad Labem – Rada Ústeckého kraje souhlasí se záměrem
ministerstva průmyslu a obchodu zrušit územní ekologické limity těžby
hnědého uhlí. Informovala o tom dnes hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). „Musí být v každém případě vyřešeny zájmy jednotlivých obcí, institucí i samotného kraje zejména důsledným uplatněním postupů podle horního zákona,“ uvedla hejtmanka. Minulé vedení kraje v čele s ODS bylo proti rozšíření těžby za stanovené území.

Loni před krajskými volbami radní kraje rozhodli, že chtějí zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem, Dolním Jiřetínem, Černicemi a Pomořany na Mostecku odepsat. Hejtmanovi tehdy uložili prosazovat odpis ložisek na jednání se státními úřady a ústavními činiteli a zajistit zachování Horního Jiřetína a sousedních Černic. ODS i ČSSD měly loni zachování limitů ve svých volebních programech.

Dosud není jisté, zda bude energetická koncepce nakonec vládou schválena. Premiér Jan Fischer totiž uvedl, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude. O limitech by se však mělo definitivně rozhodnout nejdéle šest měsíců od schválení energetické koncepce státu.