Bojíte se investic do akcií? Zhodnoťte své úspory pomocí zajištěných produktů

Praha – Investování na akciových trzích patří ke způsobům, jak velmi dobře zhodnotit své úspory. Bohužel bývá také velmi rizikové, a jak ukázala v uplynulém roce finanční krize, není zas až takový problém přijít na burze o všechno. Proto řada lidí o pohádkovém zhodnocení svých úspor jen sní, na to, aby vložili své celoživotní úspory na rizikový akciový trh, prostě nemají žaludek. I ti z nás, kteří se řadí k těmto konzervativním klientům, ale nemusí věšet hlavu a jen smutně sledovat, jak jim z ušetřených peněz ukusuje inflace. Na finančním trhu existují produkty, které slibují solidní výnos a přitom garantují stoprocentní návratnost vložených prostředků. O jaké produkty jde?

Nabídka zajištěných produktů sice v důsledku finanční krize klesla, stále je ale z čeho vybírat. Konzervativním klientům vyšla vstříc například česká pobočka HSBC Bank a do konce měsíce nabízí slibně úročený Prémiový vklad. Ten je určen konzervativním klientům, kteří chtějí zhodnotit své úspory se stoprocentní garancí návratnosti vložených finančních prostředků. Nabízí atraktivní kombinaci vysokého pevného úroku 6 procent za rok na 6 měsíců pro první polovinu vkladu a prémiového úroku ve výši až 20 procent za 5 let pro druhou polovinu vkladu.

Po prvních šesti měsících tedy peníze uložené ve formě Prémiového vkladu nabudou o tři procenta. „To je výrazně lepší než na termínovaných vkladech nebo spořících účtech,“ podotkl analytik poradenské společnosti Partners Aleš Tůma.

V následujících pěti letech již ale vklad tak výhodný být nemusí. Zhodnocení druhé poloviny je totiž odvozeno od výnosu evropských akcií, ze kterého klient dostane polovinu, nejvíce však dvacet procent za pět let, tedy 3,7 procenta ročně. „To je výhoda a nevýhoda zároveň,“ míní Tůma. 3,7 procenta za rok sice stále vypadá lákavě, toto zhodnocení již ale není klientovi garantováno.

Solidní obrázek o tom, kolik by investor mohl čekat, si je možné udělat například z dlouhodobého vývoje indexu amerických akci S&P 500. Ten má na rozdíl od evropského indexu DJ Euro Stoxx 50 mnohem delší historii, díky čemuž by měl být úsudek přesnější. „Od roku 1980 byl průměrný výnos ze stejně nastaveného vkladu za všechna pětiletá období 2,6 procenta za rok. Maximálního zhodnocení dosáhl zhruba ve třetině případů,“ vypočítal Tůma. Rizikem nízkého výnosu tak klienti platí v podstatě za jistotu, že neprodělají.

Své peníze však nemusí klient nechat na Prémiovém vkladu HSBC Bank po celých pět a půl roku. „První polovina vkladu je klientovi vyplacena po 6 šesti měsících včetně úroku a může s prostředky jakkoli disponovat,“ říká manažer HSBC Petr Plocek. „Pokud bude chtít klient vybrat druhou polovinu dříve než za pět let, nebudou aplikovány žádné sankční podmínky,“ dodal.

Konkurence láká na dluhopisy

I když jsou teď finanční instituce kvůli krizi opatrnější, všechny se snaží klienty nalákat na jistý výnos. „Do konce měsíce je v prodeji pětiletý strukturovaný dluhopis Twin Win od společnosti Conseq, který také odvozuje výnos od portfolia akcií,“ radí možnou alternativu Tůma. Emitentem tohoto dluhopisu je francouzská banka Société Générale, která v Česku ovládá Komerční banku. Dluhopis koncipovala tak, že klient může vydělat na růstu, ale i poklesu kurzu akcie. Propad však nesmí přesáhnout 25 procent.

Dalším podobným produktem na trhu je pak strukturovaný dluhopis PETROL 2012, který nabízí UniCredit Bank. I tento produkt garantuje 100procentní návratnost vložené částky. Zhodnocení se odvíjí od růstu cen ropy, maximální výnos je však omezen na 24 procent. Investoři, kteří si PETROL 2012 zakoupí, nemají povinnost čekat na peníze do data splatnosti. Kdykoliv ho mohou odprodat bance zpět za aktuální tržní cenu.

Zásadní výhodu zmíněných dluhopisů vidí Tůma v tom, že na rozdíl od Prémiového vkladu, na který je možné vložit minimálně 500 tisíc korun, je mohou využít i drobní střadatelé. „Minimální investice je u nich v řádu desítek tisíc korun,“ uzavřel.